Tani druk

Akcesoria konieczne w harcerstwie

Harcerstwo jest grupą obecnie wciąż popularną w Polsce. Zrzesza ona dzieci i młodzież, osoby, które pragną zdobyć nowe zdolności – szczególnie takie, których zwykle nie można nabyć w placówce szkolnej. Istnieją takie grupy, do których można zapisywać dzieci już w wieku przedszkolnym. Poza tym zwykle na pierwsze zbiórki chodzą pierwszoklasiści i dzieci w zbliżonym wieku. Osoby nowe w organizacji, które nie ukończyły jeszcze 10 lat, określane są mianem zuchów.

Ogólnie w Polsce działają dwie duże organizacje harcerskie, do których można przynależeć. Różnią się one do pewnego stopnia wyznawaną ideologią, w jednej z nich na przykład większy nacisk kładzie się na sprawy religii.

Przedstawiany tekst jest niezwykle ciekawy, jednak bez ociągania przeczytaj też podobny opublikowany tutaj w innym serwisie wpis – on również jest warty uwagi.

Odmienne są także naszywki harcerskie i pozostałe emblematy, będące oznaczeniem przynależności do określonej organizacji. Poza tym wiele symboli jest wspólnych, szczególnie jeżeli chodzi o sprzęt obozowy.

Odzież

skaut

Autor: east_mountain
Źródło: http://www.flickr.com

Tym, co od razu odróżnia członków harcerstwa na tle innych młodych ludzi, jest specyficzny ubiór. Mundurki harcerskie sklep to w pierwszej kolejności odpowiedni mundur. Kolor części munduru oraz wygląd poszczególnych jego części zależy przede wszystkim od organizacji, do której się przynależy. Bluzy od mundurów mogą występować więc w takich barwach jak szary, ciemnozielony lub błękit. Poza tym w zależności od okazji i pełnionej funkcji dobiera się rozmaite nakrycia głowy, przykładowo kapelusz czy rogatywkę (sprawdź – – składnica harcerska online). Mundury dla dziewcząt odrobinę różnią się od chłopięcych krojem, a przede wszystkim tym, że zamiast spodni przewidziane są specjalne, dopasowane do bluzy spódnice.

Inne elementyOprócz samej odzieży i butów, dla członków harcerstwa przewiduje się też niezbędne wyposażenie (zobacz tutaj). Są to przykładowo różnego rodzaju dodatki do stroju, które mają różne znaczenie. Należą do nich naszywki, sznury i inne emblematy. Niektóre z nich uzyskuje się z czasem, w miarę zdobywania odpowiednich sprawności harcerskich. Do typowego wyposażenia każdego członka harcerstwa należy też tak zwana finka, czyli rodzaj noża przydatnego w wielu rozmaitych sytuacjach. Finki harcerskie można kupić w wielu miejscach, na pewno najlepszym z nich jest składnica harcerska.