Tani druk

Audyt finansów w firmach

Praktycznie każdy, kto posiada swoją firmę musi zadbać o kilka ważnych dla jej rozwoju rzeczy. Rzeczą najważniejszą jest oczywiście utrzymywanie na właściwym poziomie swoich usług albo produktów, szukanie nowych klientów, ale również utrzymywanie firmy w właściwej finansowej kondycji. Spora grupa właścicieli radzi sobie doskonale z pierwszymi dwoma sprawami, trochę niestety zaniedbując finanse.

Finanse w MŚP

Autor: kate hiscock
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna na pierwsze spojrzenie w firmie wszystko funkcjonuje jak należy, przelewy są na czas regulowane i nie ma zatorów finansowych. Finansowe sprawozdanie, jakie zgodnie z ustawą o rachunkowości większe firmy muszą zrobić, zapewne wykaże że wszystko jest w należytym porządku, ale jeśli chce się być pewnym co do jakości firmowych finansów, to dobrze jest przeprowadzić szczegółowy audyt finansowy.

Wielu przedsiębiorców bardzo się obawia audytu, uważając go jako kolejną kontrolę w firmie.

Zaintrygował Cię ów wpis? To rewelacyjnie! Następne równie atrakcyjne treści dostrzeżesz pod tym odnośnikiem – tam oczekuje na Ciebie dalszy ciąg (https://www.workservice.pl/praca/magazynier/olsztyn/).

Ale w rzeczywistości rolą audytorów nie jest zgłaszanie nieprawidłowych rzeczy do organów skarbowych, ale przede wszystkim szczegółowe sprawdzenie finansów firmy i pomoc w rozwiązaniu problemów finansowych i księgowych.

Sektor MŚP a finanse

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Odpowiednio przeprowadzony audyt pokaże przedsiębiorcom kompletny stan finansów firmy, będą się mogli też dowiedzieć, czy procedury są realizowane zgodnie z obowiązującymi standardami i przepisami. Jeśli audytorzy znajdą mniejsze lub większe nieprawidłowości, to powinni zaproponować odpowiednie środki w celu ich eliminacji. W przypadku większych firm, spełniających określone wymagania, badanie sprawozdań finansowych przez biegłego rewidenta jest obowiązkowe. Bezpośrednio to wynika z ustawy o rachunkowości i nie ma możliwości zrezygnowania z niego bez poniesienia konsekwencji.

Jak wykazują badania, coraz liczniejsza ilość mniejszych przedsiębiorstw także decyduje się na przeprowadzenie finansowego audytu. Sprawdzenie przez niezależnego specjalistę dostarcza im wiedzy na temat stanu swojego przedsiębiorstwa i pozwoli na poprawę efektywności działań i ustabilizowanie finansów, a w efekcie końcowym spowoduje, że firma lepiej się będzie unowocześniać.