Tani druk

Rynek pracy dla programistów

W obecnych czasach rynek pracy jest mało przyjazny. Oczywiście, pojawia się wiele ofert pracy, firmy z bardzo zróżnicowanych branży wciąż poszukują nowych pracowników, ale nie każdemu jest łatwo o pracę. W najlepszej sytuacji znajdują się programiści. Wystarczy spojrzeć na oferty.

Każdy portal z ogłoszeniami o pracę publikuje mnóstwo ofert skierowanych właśnie do tej grupy zawodowej. Naturalnie, nie wystarczą same studia. Firmy najczęściej zatrudniają programistów, którzy już mogą pochwalić się jakimiś dokonaniami. Warto także wyspecjalizować się w konkretnym języku programowania, ale także orientować się w podstawach innych. Dla przykładu, jeśli idzie o programowanie, niezależnie od tego jakiego typu praca (zobacz zawieszenie działalności a zus) java przyda się zawsze.

Zacznij testować

praca

Autor: KIANO
Źródło: KIANO

Inną sprawą jest praca jako tester – bądź testerem!. Należy zwrócić uwagę na tego typu oferty, gdyż mogą być bardzo intratne dla ludzi z wykształceniem informatycznym. W zasadzie jest tak, że każdy informatyk chce programować, a testowaniem zajmuje się zdecydowanie mniej osób, zatem zapotrzebowanie na świetnych testerów jest ogromne. Zdarza się, że warto zmienić zawód i zamiast być takim sobie programistą, zostać wysokiej klasy testerem.

Być freelancerem czy może nie?

Na początku kariery w zawodzie należy też podjąć decyzję o tym, jaka forma pracy w największym stopniu nam odpowiada. Są osoby, które o wiele lepiej odnajdą się w pracy etatowej, doskonale sprawdzają się jako część teamu dobrej firmy IT. Są też tacy ludzie, którzy wychodzą z założenia, że etat jest więzieniem i wolą pracować na własną rękę. Zamówienia dla programistów stosunkowo prosto znaleźć, lecz należy pamiętać, że w tej branży jest ogromna konkurencja i przez to projekty trafiają do najlepszych.

W tej działce ogromne znaczenie mają kontakty. Najlepsi programiści zazwyczaj nie szukają projektów. Poczta pantoflowa w tej branży sprawdza się idealnie i zleceniodawcy chętnie polecają dobrego pracownika. Są też przedsiębiorstwa, które chętnie podpisują z programistami umowy na długotrwałe zlecenia.

W branży IT najważniejsze jest doświadczenie, terminowość i kontakty. Dobry programista, niezależnie od tego czy chce pracować na etacie, czy jest freelancerem, nie zostanie bez pracy.