Tani druk

Fakty i mity o diecie psów i kotów

Karmienie naszych czworonożnych przyjaciół nie jest łatwe, zwykłe ludzkie jedzenie nie zaspokoi wymagań żywieniowych naszych zwierzaków a wręcz przeciwnie może im znacznie zaszkodzić. Psy i koty mieszkające w domach są inne od swoich nieudomowionych przodków – są bardziej podatne na infekcje, bardziej delikatne oraz wymagają większej troski i pielęgnacji. Zmiany mają wpływ także karmienia– sucha karma dla psa nie jest jedynie pokarmem ale i dostarcza niezbędnych minerałów, makro i mikroelementów.

Internetowe sklepy zoologiczne (np. zwierzakowo) zawierają ogromny wybór pokarmu dla zwierząt– karmy sypkiej jak i gotowych potraw w sosach. Możemy być pewni, że, każdy zwierzak znajdzie tutaj coś dla siebie– wybór smaków jest bowiem bardzo szeroki- począwszy od owoców morza i ryb, przez drób po dziczyznę. Dużą sławą darzone są karmy suche dla psów acana, składają się one w większości z wysokobiałkowych składników, co jest bardzo istotne, gdyż białko jest podstawowym składnikiem budulcowym mięśni szkieletowych.

Dokonując wyboru karmy dla naszych czworonogów musimy skupić uwagę również na ich składniki i to dla jakich ras są przeznaczone, inne bowiem będą karmy dla czworonogów małych ras, a inne dla wielokilogramowych, dużych hartów czy bernardynów. Purina karmy dla psów biorą pod uwagę wszystkie aspekty psiej egzystencji, dbając aby skład karmy uzupełniał niedobory witamin i zaspokajał wszystkie potrzeby żywieniowe czworonogów. Do karm dobrej jakości i chętnie zamawianych zaliczają się karmy dla psów pronature.

koty

Autor: Grzegorz
Źródło: http://www.flickr.com

Karmy funkcjonalne mają niezwykle ważną funkcję żywieniową dla tych zwierzaków, które nie są odporne na choroby i często zapadają na schorzenia takie jak np układu trawiennego czy układu kostnego. Wymagają one bowiem dodatkowej troski i opieki a karma funkcjonalna pełni w tym wypadku funkcję leczniczą. Jej skład, w zależności od dysfunkcji i schorzenia będzie się różniłi inną ilość elementów odżywczych i budulcowych będzie zawierał. W trosce o długie życie naszych ulubieńców wybierajmy mądrze pokarmów i dbajmy o wybieranie najlepszych karm i bilansowanie posiłków.