Tani druk

Co to jest ochrona własności intelektualnej?

Prawo autorskie to dziś modny temat. Wiele osób zainteresowało się tym zagadnieniem po tzw. sprawie ACTA, którego podpisanie przez polski rząd wzbudziło wiele kontrowersji.

Ku zaskoczeniu przeciętnego użytkownika internetu okazało się, że istnieje coś takiego, jak ochrona własności intelektualnej, która funkcjonuje także w sieci. Tymczasem w Polsce prawo własności intelektualnej obowiązuje od dawna, a co za tym idzie o tym, że jego nieznajomość szkodzi może się przekonać każdy, kto stworzy na przykład jakiś utwór lub nasze książkę, bądź też będzie musiał opatentować swój produkt.

Podstawowe regulacje prawne, które regulują w naszym kraju prawo własności intelektualnej to, m.in. ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W tej ustawie znajdziemy różne ustalenia , które pozwolą nam zorientować się w znaczących z punktu widzenia prawa pojęciach.

Przede wszystkim przeczytamy, co jest przedmiotem prawa autorskiego. Poza tym w ustawie określone są wszystkie zasady tzw. dozwolonego użytku, reguły legalnego korzystania z dzieł chronionych prawem własności intelektualnej.

obliczymy Twoje podatki

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Dziś,w dobie internetu, gdy z łatwością udostępnia się dzieła innych twórców dowolnej liczbie użytkowników, to kwestia warta uwagi. Z ustawy dowiemy się także, jakie sankcje karne grożą za złamanie przepisów.

Kolejna ustawa jest istotna w punktu widzenia osób prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ dotyczy prawa własności przemysłowej. Własność przemysłowa to pojęcie, mówiące o zasadach używania i rejestrowania wszelkich wynalazków, a także wzorów przemysłowych i użytkowych oraz znaków towarowych.

Zainteresował Cię rozważany tu wątek i szukasz poza tym innych tego typu informacji? Przeczytaj o nim znacznie więcej w tym serwisie!

Spróbujmy to wytłumaczyć. Przykładowo jeśli jesteśmy właścicielem firmy i chcemy nazwać naszą markę lub produkt, to musimy zarejestrować taką nazwę, która w świetle prawa będzie znakiem towarowym. Może to być wyraz, rysunek, kompozycja kolorystyczna, a nawet melodia. Zastrzec możemy także slogan reklamowy. W celu rejestracji i zastrzeżenia znaku trzeba udać się do Urzędu Patentowego.

W Urzędzie możemy również ochronić patent – prawne określenie wynalazku lub oryginalnego rozwiązania technicznego.Pamiętajmy jednak, że są to trudne sprawy, na tyle jednak istotne w procesie prowadzenia własnego biznesu, że powinniśmy odwiedzić prawnika. Każda kancelaria patentowa Warszawa zajmuje się doradztwem i orzecznictwem prawnym w tym zakresie.