Tani druk

Czego się teraz słucha?

Trudno się nie zgodzić z tymi komentatorami, którzy dostrzegają zupełny upadek branży muzycznej. W 2013 roku było organizowane rozdanie statuetek telewizji MTV, na którym występowała idolka młodzieży Miley Cyrus. Jej występ był koszmarnym epatowaniem pornografią, co spowodowało wielki niesmak wśród widowni i komentatorów. Od wielu lat można dostrzec, że muzyka przestała mieć znaczenie – teraz panują łatwe teksty, proste rytmy i epatowanie gołym ciałem oraz bogactwem.

Koncert

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Każdy, kto w ostatnich dwóch dekadach śledził branżę muzyczną, z pewnością widzi ten problem. I na pewno myśli o dawnych czasach z nostalgią. Kiedyś na koncertach telewizji muzycznych grali REM, Pearl Jam, Queen.

Obecnie w monitorze TV dominują raperzy, nawijający o pieniądzach i seksie, okraszając przy tym swoje liryki kolosalną porcją wulgaryzmów. Dzisiaj łatwiej napotka się na gołe piersi kobiety w klipie muzycznym, niż na wartościowy tekst kawałka. Obecnie wielką popularność ma tzw dubstep, czyli banalne bity, bardzo podobne do dźwięków z placu budowy. Ale trudno się dziwić – muzyka jest testem ludzkości. Gdy takie utwory podobają się publice, to są często używane przez (quasi) artystów i firmy muzyczne.

Nie powinno się jednak tracić nadziei – w mainstreamie można zobaczyć takie diamenty – przeskocz do tej strony https://rathgeber.pl/, jak Serj Tankian. Ten bejrucki wokalista jest znany z ciekawych tekstów oraz niepowtarzalnej muzyki, będącej miksem dawnych rytmów z potężnymi dźwiękami. Od niedawna postawił na karierę jako solista, wcześniej grał w zespole SOAD. Jego płyty znakomicie się sprzedają, a na występach na żywo frekwencja bywa fantastyczna. W mainstreamie wielką furorę robi Lana Del Ray. Mimo niezobowiązującego charakteru swoich brzmień, teksty jej kawałków są naprawdę interesujące. Można rzec, że w tej kategorii Lana Del Ray jest światłem w tunelu dla tych, którzy mają dość pustoty współczesnej branży artystycznej.