Tani druk

Czy słuchana przez noworodki muzyka klasyczna wpływa na rozwój intelektu?

Każdy rodziciel pragnie, jak najlepszej przyszłości dla swego dziecka. Aby rozwinąć jego inteligencję już w życiu prenatalnym puszczają dziecku Requiem Mozarta lub symfonie Beethovena. Spotykane mamy zapewniają, że jest to niezbędny element, jaki ma możliwość zapewnić odpowiednie warunki rozwoju dla maleństwa.

pianino

Autor: rhodesj
Źródło: http://www.flickr.com
Te wiadomości, nie zawsze mają jednak swoje uzasadnienie w doświadczeniach naukowych. Efekt Mozarta, jak mianowano zjawisko, w które uwierzyła cała grupa rodzicieli nie wpływa na zwiększenie inteligencji u potomka.

W chwili urodzin w naszym mózgu są miliardy komórek nerwowych (neuronów) i połączeń między nimi. W momencie dorastania, poznawania otoczenia i zdobywania nowych doświadczeń, owych połączeń powstaje znacznie więcej i bywają coraz mocniejsze. Małe dzieciątko doznaje każdego dnia nowszych sytuacji, które mają duży wpływ na rozwój dziecięcego mózgu. Słuchana muzyka pomaga tworzyć i wzmocnić połączenia między neuronami ponieważ nerwy, które współdziałają z ośrodkiem słuchu są wtedy pobudzane, byśmy mogli cokolwiek słyszeć (pozostały sprzęt dla DJów). Muzyka jest impulsem, który wymusza aktywność mózgu, ponieważ znajdują się w nim receptory odpowiadające za odczuwanie i reagowanie na dźwięk.

Pewnie słyszeliście o tzw. „efekcie Mozarta”. Odkrył go profesor Alfred Tomatis, który wykorzystywał muzykę do pracy z dziećmi z zaburzeniami mowy i komunikacji. Badacz ów potwierdził że ucho jest organem nie tylko do słyszenia, a przede wszystkim organem, który naładowuje korę mózgową energią elektryczną. Owo dynamizowanie kory mózgowej poprzez dźwięki niesie za sobą wiele niezwykle pozytywnych dla człowieka aspektów, jak poprawienie koncentracji uwagi, zwiększenie pomysłowości, poprawienie zapamiętywania, ułatwienie nauki czytania i pisania, zwiększenie motywacji.

słuchanie muzyki

Autor: RossinaBossioB
Naukowcy stwierdzili zaledwie, że słuchana muzyka klasyczna poprawia rozumowanie przestrzenne (sprawdzony sprzęt estradowy, studyjny i DJ). Ale identyczny wynik, możemy osiągnąć czytając potomkowi książeczkę, czy tez opowiadając bajki. Mózg pod wpływem czynników z zewnątrz bywa pobudzony do pracy i jest mu prościej wykonać zadania wymagające wysiłku intelektualnego. Taki stan rzeczy jest jednak chwilowy. Nie można twierdzić oczywiście, ze nie warto puszczać potomkowi muzyki klasycznej, ale każdy rodzic powinien mieć umiar w swych czynach i pamiętać, że na najwłaściwszy rozwój dziecka wpływa ma wpływ miłość i wspólne zabawy.