Tani druk

Czy warto dziś mieć wyższe wykształcenie?

Obecnie wielu młodych ludzi w Polsce posiada wyższe wykształcenie. Sporadycznie słyszy się, że w naszej ojczyźnie mamy większą ilość osób z dyplomem, niż w innych państwach Europy. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda – rzeczywista sytuacja jest odrobinę przesadzona.

W Polsce w chwili obecnej posiadamy około trzydzieści dziewięć procent ludzi z wyższym wykształceniem. Na tle Unii Europejskiej nie jest to nic nadzwyczajnego. W niektórych państwach może się zdarzyć, że nawet połowa ludności posiada dyplom wyższej uczelni. Przykładem może być tutaj Irlandia, gdzie współczynnik ten wynosi 51 procent.

recepcja

Autor: Ghelamco
Źródło: Ghelamco

Zajrzyj na Mimo to w Polsce również dochodzi dzisiaj do sytuacji, że pracowników umysłowych jest o wiele więcej niż pracowników fizycznych. W naszym kraju często człowiek z dyplomem wyższej uczelni ma dużo mniejsze możliwości dostania opłacalnej pracy, niż osoba pracująca fizycznie. Najciężej jest pośród absolwentów uczelni humanistycznych. Bez pracy jest wielu filologów, historyków, socjologów. Jeżeli uda im się znaleźć pracę, nierzadko jest to zajęcie nieopłacalne, często zupełnie nie mająca nic wspólnego z wyuczonym zawodem.Dalsza część Niejeden historyk pracuje na infolinii, czy w innych branżach tego rodzaju, gdzie nie można wykorzystać nabytej podczas studiów wiedzy. W takiej sytuacji bardzo trudno wykonywanie zawodu na najwyższym poziomie. Osoby w takich sytuacjach zwykle nie lubią wykonywanego zawodu.

Żywo pasjonuje Cię podnoszona w tym miejscu tematyka? Jeśli tak, to ponadto kliknij ten odnośnik oraz zdobądź pomocne informacje.

O wiele lepszą sytuację mają w Polsce fachowcy. Wystarczy wyszukać w internecie hasło “praca spawacz” i porównać jakie są zarobki w takich zawodach. Spawanie jest nierzadko trudną pracą, wymagającą wiele cierpliwości. Proces ten polega na stopieniu elementów jakiegoś materiału, aby ponownie części te ze sobą połączyć. W procesie spawania zwykle daje się materiał dodatkowy, który jest spoiwem i wypełnia przestrzeń między łączonymi częściami. Praca ta wymaga szerokiej wiedzy z dziedziny materiałoznawstwa, temperatury topnienia czy rozciągliwości rozmaitych materiałów. Istnieje wiele , w których można zrobić kurs spawania. Można zastanowić się nad zrobieniem takiego kursu, dużo łatwiej może być wówczas znaleźć opłacalną pracę. Osób posiadających konkretny fach w ręku ciągle poszukuje się na rynku pracy.
Ciąg dalszy