Tani druk

Czy znacie się na programach lojalnościowych?

Coraz więcej instytucji i przedsiębiorstw dostrzega obecnie rolę poprawiania własnego wizerunku na rynku, a także dobrych relacji z obecnymi i potencjalnymi klientami. Po to wykorzystywany jest tak zwany marketing relacji. Polega on na założeniu, że wartością najważniejszą jest dotarcie do klienta i jego potrzeb. Zadowolenie klienta z działania firmy jest bardzo istotne, bowiem może wpłynąć pozytywnie na przyszły wizerunek firmy.

Jedna z reguł marketingu relacji mówi o tym, że trzeba w większym stopniu skupiać się na potrzebach klienta teraźniejszego, niż na usiłowaniach uzyskania nowych.

Zainteresował Cię ten temat? Nie czekaj, tylko zobacz nowy tekst, który z pewnością bardzo Cię zafascynuje. Zobacz!

Nie należy w całej działalności zapominać o własnych pracownikach i ich potrzebach. Dialog z partnerami powinien przebiegać w przyjemnej, dobrej atmosferze.

Programy motywacyjne

Programy motywacyjne, zwane także lojalnościowymi, są niezwykle chętnie stosowane przez firmy.

pieniądze

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Stanowią one część marketingu relacji. Są sposobem na wywoływanie przywiązania nabywcy do określonej marki, czyniąc ją chętniej wybieraną. To z kolei pozwala na zwiększenie sprzedaży danego towaru, czyli na zwiększony zysk. Statystycznie programy tego typu w większości są rozpoznawane przez osoby o wyższym w stopniu wykształcenia, oni też są najczęstszymi ich uczestnikami. System lojalnościowy rzadziej natomiast trafia do ludzi niewykształconych, a także do osób w podeszłym wieku. Generalny poziom poinformowania o nim jest ciągle niski. Nabywcy nierzadko korzystają z programów lojalnościowych nieświadomie.

Programy motywacyjne w Polsce

W Polsce także istnieje wiele programów motywacyjnych >> więcej tutaj. Zaufanie do takich udogodnień deklaruje coraz większa liczba ludzi. Najpopularniejsze programy lojalnościowe w Polsce to Tesco Clubcard, Orlen Vitay, program Rodzinka wprowadzony przez sieć Carrefour oraz karta Payback. Do tego rodzaju programów zaliczają się również wszelkiego typu karty stałego klienta, które można wyrobić np. w niektórych sieciach aptek. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest program lojalnościowy „Rossnę”, organizowany przez sieć drogerii Rossmann. W ramach tego programu oferowane są drobne upusty na akcesoria dla niemowląt, nabywane w tej sieci przez rodziców dzieci.