Tani druk

Dbaj o swój rozwój i pozycję na rynku pracy

Mówi się, że na wszystko warto mieć papier. To prawda, bo bardzo często pracodawcy nie chcą wybierać osób, które opisywanego doświadczenia nie mają jak potwierdzić żadnymi certyfikatami i dyplomami.

szkolenia

Autor: Wes Schaeffer
Źródło: http://www.flickr.com
Zazwyczaj wiążę się to z profilem firmy, który zakłada konieczność uzyskania konkretnego wykształcenia wśród pracowników.
Oczywiście jeśli przychodzący na rozmowę rekrutacyjną kandydat robi wrażenie na kimś, kto zajmuje rekrutacją, to od tego typu reguł można uzyskać odstępstwo. Nierzadko w firmach organizuje się bowiem szkolenia, podczas których szybko i w prosty sposób można uzupełnić ewentualne braki. Niektóre z nich są projektowane typowo pod firmę. Nie wiążę się to z uzyskiwaniem uznawanych u innych pracodawców dokumentów, jednak są też takie, dzięki którym możemy otrzymać odpowiedni certyfikat potwierdzający konkretne uprawnienia. Na kursy i szkolenia (AF – szkolenia wizerunkowe) warto chodzić też we własnym zakresie, bo im więcej możemy zaoferować pracodawcy, tym większa szansa, że zatrudni nas w swojej firmie. Rozsądnym podejściem jest dobieranie zagadnień, które w pewnym stopniu się łączą, ale mimo wszystko nie są takie same, ponieważ w taki prosty sposób możemy po pierwsze – zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy, a po drugie – poszerzyć swoje pole poszukiwań zatrudnienia. Im więcej możemy zaoferować, tym łatwiej znaleźć pracę, bo możemy przebierać w licznych dziedzinach, a nie wyłącznie w jednej, wyuczonej od lat. Eksperci rzecz jasna także są potrzebni, jednak teraz stawia się bardziej na interdyscyplinarność, która jest kluczowa w rekrutacji.

Chcąc otrzymać etat w konkretnym miejscu musimy być gotowi na to, że prawdopodobnie będziemy wykonywać różne zajęcia – nie tylko te, które przypisuje się bezpośrednio do naszej posady. Z tego powodu pracownicy działu HR najczęściej szukają osób wszechstronnych, które poradzą sobie z różnorodnymi zadaniami. Dlaczego nie mielibyśmy to być właśnie my?