Tani druk

Delicje z jajek i ziemniaków

Kartofle są jednym z najpopularniejszych produktów polskiej kuchni. Standardowy obiad polski składa się z mięsa, ziemniaków i sałatki. Są one też także podstawą często wybieranych potraw, takich jak przykładowo pierogi czy kopytka. Dużą liczbę miłośników posiadają też placki ziemniaczane, przyrządzane z cukrem lub wytrawnie. Różnego rodzaju sałatki i zapiekanki ziemniaczane są dobrym pomysłem na urozmaicenie zwykłego menu. Z kolei jajka wybierane są prawie tak samo chętnie, w rozmaitych postaciach. Są również koniecznym składnikiem ciast i różnych dań, takich jak choćby naleśniki.

Sałatki i zapiekanki

Zupa krem z ziemniaków, grzybów i sosem sojowym Kikkoman

Autor: Kikkoman
Źródło: Kikkoman

Jedną z bardziej popularnych sałatek jest sałatka ziemniaczana . Poza ziemniakami zawiera różne produkty, takie jak jajka, ogórki czy wędliny. Ziemniaki są również jednym z podstawowych elementów znanej sałatki jarzynowej, przyrządzanej najczęściej z majonezem. Sałatki tego typu są bardzo zdrowe i smaczne, poza tym właściwie w każdym domu przyrządza się je w inny sposób. W ten sposób nie ma dwóch identycznych sałatek warzywnych. Innym interesującym pomysłem na potrawę z ziemniaków jest zapiekanka. Jest to dobry pomysł na obiad w formie potrawy na ciepło, albo na zimno. Dobrze współgra z tego rodzaju produktami jak kefir czy śmietana. Zapiekanka taka poza ziemniakami zawierać może również jajka, wędlinę, ser żółty i różne inne składniki (interesujący wpis). Niezwykle popularną potrawą z kartofli są frytki. Są to po prostu pocięte na paski i usmażone kartofle. Stanowią dobre urozmaicenie jako dodatek do dań obiadowych.

Dania z jajekJajka można przyrządzać na bardzo dużo sposobów. Popularną potrawą śniadaniową jest jajecznica, przygotowywana również w różny sposób. Można ją robić z dodatkiem cebuli, wędliny, pomidorów oraz pozostałych składników. Jajka można także gotować na twardo oraz na miękko, a także smażyć (czytaj więcej). Do smarowania pieczywa najlepsza jest pasta jajeczna. Na uroczysty posiłek elegancką potrawę mogą stanowić jajka faszerowane. Są one nie tylko bardzo efektowne, ale także smaczne. W Polsce najwięcej jajek je się w okresie wielkanocnym. Wtedy również jajka się maluje i dekoruje na wiele różnych sposobów. również (kliknij i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy) również (tutaj)