Tani druk

Do czego wykorzystuje się gaz ziemny – w domu oraz w świecie przemysłu

Z gazem ziemnym ludzie mają styczność w codziennym życiu. Jest on niezwykle ważnym surowcem o szerokim zastosowaniu. Jego zasoby w skali świata są dość duże, ale prognozuje się, że za kilka dekad mogą zacząć się wyczerpywać. Zarówno pod względem obecności, jak i wydobycia gazu ziemnego w skali świata prym wiedzie Rosja. Znacznych rozmiarów złoża odkryto także na terenie Norwegii, pod dnem morza. W Polsce z kolei wydobycie gazu jest niezbyt duże i ogranicza się do pojedynczych, małych miejsc.

gaz ziemny na 

<div style="text-align:justify">Na terenie kraju koncesję na obrót gazem ziemnym ma tylko jedna spółka, a inne posiadają pozwolenie na [TAG=handel’ title=’stacja paliw’ style=’margin:6px;’/></p>
<div class=
Autor: Esteban
Źródło: http://www.flickr.com

z firmami zagranicznymi. Znaczy to, że do mieszkań w Polsce surowiec ten dostarcza jedna spółka. Koszty wykorzystywania tego surowca uzależnione są od różnych czynników.

Zastosowanie w domuW mieszkaniach prywatnych gaz ziemny wykorzystuje się do zróżnicowanych celów. Najbardziej powszechnym i popularnym jest z pewnością wykorzystywanie go do kuchenek na gaz. Kuchenki te na dzień dzisiejszy co prawda powoli zastępowane są urządzeniami elektrycznymi, jednak do zupełnego wyparcia kuchenek na gaz minie jeszcze dużo czasu. Gaz ziemny w kuchenkach jest surowcem dosyć groźnym, przy niewłaściwym wykorzystaniu pojawia się niebezpieczeństwo uduszenia lub zapłonu. Z tego powodu mieszanka stworzona do wykorzystywania w domu uzupełniana jest o substancję o charakterystycznym zapachu, by domownicy mogli wcześnie wyczuć ulatnianie się gazu. Poza tym gaz stosowany jest szeroko do ogrzewania domów i mieszkań. W takim wypadku trzeba liczyć się z bardzo dużymi rachunkami za gaz.

Wykorzystanie w przemyśle
Gaz ma także zastosowanie w rozmaitych gałęziach przemysłu. Wykorzystanie tego surowca na przykład w znacznym stopniu ułatwia i usprawnia wytwarzanie produktów hutniczych. Ponadto hale przemysłowe i duże zakłady także powszechnie ogrzewa się z wykorzystaniem instalacji gazowej.

Wiedz, że masz możliwość odszukać informacje na ten wątek, zatem kliknij w odsyłacz oraz przeczytaj tu wiadomości, które będą Ci niezbędne.

Stosowany jest on przykładowo w nagrzewnicach gazowych. Oprócz ogrzewania powietrza stosuje się go też do klimatyzacji. Od zużycia tego surowca zależą również koszty, jakie są ponoszone. Istnieją bowiem rozmaite grupy taryfowe gazu (więcej tutaj: serwis o grupach taryfowych gazu), do których użytkownik przydzielany jest w oparciu o poziom zużycia tego surowca. Tak więc taryfa dla posiadacza przedsiębiorstwa wykorzystującego gaz bez wątpienia będzie niższa.