Tani druk

Do jakiego rodzaju zadań służą tensometry? Co jest najważniejsze? O jakich sprawach pamiętać?

Tensometr jest czujnikiem, jaki służy do pomiaru naprężenia. W praktyce jednakowoż pomiar tensometryczny odnosi się do pomiaru odkształcania oraz obliczenia naprężenia w oparciu o przyjęty związek fizyczny, jakim jest prawo Hooke’a.

Tensometry są dość często używane też do pomiaru pozostałych wielkości nieelektrycznych, takie jak siła, ciśnienie lub masa. Najbardziej tensometry to modele oporowe, jakie zamieniają swoją rezystencję wraz ze zmianą wymiarów. Są jednakże i inne tensometry, które jesteśmy w stanie wyróżnić ze względu na budowę. To między innymi modele wężykowe, kratowe i zygzakowe.

Ruszaj do meritum i przeczytaj na stronie na omawiany wątek na innych witrynach – z pewnością Cię wciągną kompletnie. Sprawdź to koniecznie.

Czujniki tego rodzaju są najważniejszym elementem każdej z wag elektronicznych, lecz także urządzeń do mierzenia sił ściskających oraz rozciągających.

Dość często możemy je znaleźć w układach automatyki, w tamtym miejscu jest konieczność wykonywania pomiarów wagowych, na przykład ciężaru zbiorników, jakie magazynują surowce albo platform najazdowych. Czujniki tego rodzaju bardzo często umieszcza się pod podporami zbiornika lub platformy. W połączeniu z dobrze dopasowanymi Urządzeniami pomiarowymi można zrobić pomiar mas lub dozowania surowców.
O zastosowaniu najbardziej odpowiedniego typu tensometru decydować będą warunki i wymagania pomiaru jakie mają związek z materiałem lub kształtem elementu konstrukcyjnego czujnika. Tensometry mają bardzo dużo zalet.

przekrój - dziecko

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim są bardzo czułe oraz dokładne, mają niezbyt duże wymiary, są wytrzymałe na różne drgania i wstrząsy.

Pragniesz doszkolić się z tego interesującego tematu? Zatem świetnie trafiłeś. Zwyczajnie idź tutaj (https://www.autopart.pl/osobowe-i-dostawcze) i przenieś się do nowej witryny.

Dobrze znoszą pracę w wysokich temperaturach i ciśnieniach, możemy je też lokalizować na powierzchniach zakrzywionych.