Tani druk

Dobry kamieniarz nie może być za tani!

Cmentarze w Polsce są piękne – chociaż pewnie niektórzy czytelnicy stosunkowo sceptycznie zwykli podchodzić do nowoczesnych nagrobków. Cóż, nie w każdym przypadku widziane przez nas nagrobki cechują się niepowtarzalnym urokiem, ale i tak chadzanie po cmentarzach, w szczególności w listopadzie, no ma swój niepowtarzalny urok. Pamiętajmy, że jeżeli nie mamy za wiele kasy na swój nagrobek – lub bliskich, nie musimy sądzić, iż to mega wstyd postawić zwykły pomnik! Jeżeli ktokolwiek nawet przy nagrobkach wychodzi z tego założenia, że najważniejsze jest to, aby się pokazać, to rozumuje mocno niefajnie!

kamień

Autor: ROGALA
Źródło: ROGALA
Choć to zapewne coś oczywistego, iż patrząc na mocno zaniedbany pomnik swoich bliskich – rodziców bądź dziadków, z pewnością przydałoby się wykombinować skądś pieniądze. To chyba coś typowego, że obowiązkiem rodziny jest zadbanie o nagrobki – (zobacz: nagrobki podwójne) umarłych. Gdy nie będziemy dbali o groby pewnie nasze dzieci po wielu latach, z powodu braku wzorców, także niestety o nas zapomną. Na nieszczęście rośnie w naszym społeczeństwie pogląd jakoby akurat dbanie o umarłych, ich nagrobki, nie miało sensu. No cóż, negatywne wzorce z pewnych zachodnich krajów w żadnym przypadku nie mogą mieć w naszym kraju miejsca! Jeśli ktoś w taki sposób zwykł podchodzić do kwestii grobów, niech odmieni rozumowanie.

Cieszy, że akurat jakość polskiego kamieniarstwa stoi na wysokim poziomie. Można śmiało powiedzieć, iż często choćby mazowieccy kamieniarze są tak jakby wirtuozami. Choć nie oszukujmy się przesadnie: czyli jeśli damy radę wyłożyć na stół znaczne środki, to w istocie nagrobek – (pod tym linkiem) będzie charakteryzował się gustownym wyglądem, solidnym wykonaniem.

kamień

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Kamieniarz z Warszawy w żadnym razie nie będzie brał za własne usługi mega niewielkich pieniędzy. Jeśli ktokolwiek w taki sposób rozumuje pewnie nie poznał dobrze rynku kamieniarskiego. A zresztą to chyba coś typowego, że skoro mocno chcemy, aby grób był perfekcyjny, dostosowany do polskiej pogody, nie może aż tak przesadnie skupiać się na oszczędnościach. A więc dbajmy o to by polskie nekropolie były jeszcze piękniejsze, klimatyczniejsze. Jakby nie patrzeć cmentarze są naprawdę istotną częścią krajobrazu naszego kraju.