Tani druk

Duży wzrost sprzedaży win. Czym to jest spowodowane

Polska to kraj powszechnie kojarzony wśród innych narodów z dużym spożyciem alkoholu. Nie jest to w jakimkolwiek wypadku powód do dumy, tym bardziej, że jest w tym kropla prawdy. Pijemy bardzo dużo napojów wyskokowych, w tym olbrzymie ilości wódki. Tradycyjny kieliszek dla towarzystwa obrósł w naszej ojczyźnie w legendę. Nie przedstawiamy sobie żadnej szczególnej życiowej okazji bez butelki wódki na stole i wesołych toastów. Taki widok stał się elementem naszej rzeczywistości.

Tym bardziej dziwi spostrzeżenie, że co raz więcej rodaków wybiera kieliszek wina do obiadu niż tradycyjną wódeczkę. Ten dobry obyczaj, który podpatrzyliśmy od Włochów i Francuzów, rozrasta się błyskawicznie, wino (zobacz: różowe wino musujące) francuskie ma kolejne rzesze fanów.

butelka wykwintnego wina

Autor: Dominic Lockyer
Źródło: http://www.flickr.com

Nie mówimy tu rzecz jasna o wytrawnych koneserach wina, których w naszym kraju nigdy nie brakowało. Chodzi tu o zmianę w świadomości zwykłego Kowalskiego, który do niedawna kojarzył tylko trunki winopodobne z najniższej półki. Do niedawna, aby spróbować wspaniałej rozkoszy, trzeba było dać dużo pieniędzy, dlatego winko do kolacji nie stanowiło zbyt powszechnego zjawiska. Jednakże razem z naszym wstąpieniem do Wspólnoty Europejskiej, w naszym kraju pojawiły się dobrej jakości wina w atrakcyjnych cenach, na które każdy może sobie teraz pozwolić.

Wpłynęło to w wielkim stopniu na wzrost przemysłu winiarskiego w naszej ojczyźnie.

Zaciekawiły Cię notki opisane w naszym tekście? Jeżeli tak, to czytaj także whisky szkocka analogiczne wiadomości, dotyczące tego działu. Zachęcamy Cię do przeczytania do nowej strony.

Pojawia się dużo specjalistycznych sklepów. Możemy także nabyć ulubione gatunki za pomocą internetu.Wina sklep internetowy zazwyczaj ma w ofercie duży wybór w niezwykle korzystnych cenach. Co raz częściej eksperymentujemy i kupujemy wina z innych państw, takich jak Chile, czy Australia. Powstaje też dużo poradników oraz publikacji na temat win, zarówno dla doświadczonych koneserów, jak i dla początkujących amatorów tego alkoholu.

Z tego obrotu sprawy radują się polscy lekarze. Wiadomo przecież, że popijanie winka w umiarkowanych ilościach, głównie czerwonego, świetnie wpływa na nasze krążenie i ogólny stan zdrowia. A więc, gdy wybierając się na najbliższą imprezę do przyjaciół, warto zabrać ze sobą butelkę dobrego wina.