Tani druk

Fotografowanie w trybie makro – czyli hobby dla wytrwałych osób

Fotografowanie w skali marko to zajęcie interesujące, ale wymagające sporo zręczności od fotografa.W ten sposób możemy uwiecznić na fotografii abstrakcyjne faktury czy tajemnicze piękno przyrody. Aby zajmować się fotografią makro należy nabyć też dodatkowy sprzęt.

motyl na źdźble trawy

Jeśli mamy zamiar zająć się na poważnie fotografią makro, musimy już na początku uzbroić się w cierpliwość. Tego typu hobby wymaga wytrwałości. Tylko dzięki właściwemu nastawieniu uda nam się wykonać dobre zdjęcie (patrz szczegóły). O tym, że nie jest łatwo zrobić dobre makro ujęcie, można przekonać się samemu, wybierając się na plener przykładowo do ogrodu botanicznego. Na początek trzeba znaleźć ciekawy temat. Następna rzecz, którą powinniśmy wykonać, to dokładne ustawienie statywu. Kolejny etap to naturalnie ustawianie właściwego czasu i przesłony w aparacie. W tym celu sprawdzamy, czy przy danej przesłonie uzyskamy oczekiwaną głębię ostrości.

Na końcu ustawiamy ostrość, bardzo dokładnie, by uniknąć błędów, o które bardzo łatwo. Wszystkie te zadania wymagają od nas pełnej koncentracji.

pręciki kwiata

Dobrze, ale dlaczego trzeba być wytrwałym? Otóż, gdy już spędziliśmy wieki na ustawieniu właściwej ekspozycji, bardzo często zdarza się, że obiekt, który chcemy sfotografować niespodziewanie się poruszy.Na przykład owad zwyczajnie odleci z “planu zdjęciowego”, liść zaczynie się chaotycznie poruszać w kadrze ,bo właśnie powiał mocniej wiatr…

Oprócz cierpliwości będziemy też potrzebować specjalistycznego sprzętu. Niestety nie jest najtańszym hobby, zwłaszcza, gdy mamy zamiar osiągnąć wysoki poziom w tej dziedzinie. Jak tylko połkniemy haczyk, bardzo prędko naszym najlepszym sklepem stanie się sklep fotograficzny Jeśli urzekła nas makrofotografia, z pewnością będziemy potrzebowali odpowiedniego sprzętu.

Oczywiście jest kilka metod stosowanych w makrofotografii: od dodatkowych soczewek, przez pierścienie pośrednie,dzięki którym można zmniejszyć minimalną odległość fotografowania.Jednakże wśród zawodowców prym wiodą specjalnie zbudowane obiektywy. Jednym z częściej kupowanych są te produkowane przez firmę Sigma, o których więcej pod tym linkiem . Jednak zanim nabędziemy obiektyw, trzeba przetestować parę modeli i zorientować się, który z nich będzie najodpowiedniejszy dla nas.