Fotografowanie w trybie makro – czyli hobby dla wytrwałych osób


Jeśli mamy zamiar zająć się na poważnie fotografią makro, musimy już na początku uzbroić się w cierpliwość. Tego typu hobby wymaga wytrwałości. Tylko dzięki właściwemu nastawieniu uda nam się wykonać dobre zdjęcie (patrz szczegóły). O tym, że nie jest łatwo zrobić dobre makro ujęcie, można przekonać się samemu, wybierając się na plener przykładowo do ogrodu botanicznego. Na początek trzeba znaleźć ciekawy temat. Następna rzecz, którą powinniśmy wykonać, to dokładne ustawienie statywu. Kolejny etap to naturalnie ustawianie właściwego czasu i przesłony w aparacie. W tym celu sprawdzamy, czy przy danej przesłonie uzyskamy oczekiwaną głębię ostrości.
Na końcu ustawiamy ostrość, bardzo dokładnie, by uniknąć błędów, o które bardzo łatwo. Wszystkie te zadania wymagają od nas pełnej koncentracji.

Dobrze, ale dlaczego trzeba być wytrwałym? Otóż, gdy już spędziliśmy wieki na ustawieniu właściwej ekspozycji, bardzo często zdarza się, że obiekt, który chcemy sfotografować niespodziewanie się poruszy.Na przykład owad zwyczajnie odleci z “planu zdjęciowego”, liść zaczynie się chaotycznie poruszać w kadrze ,bo właśnie powiał mocniej wiatr…
Oczywiście jest kilka metod stosowanych w makrofotografii: od dodatkowych soczewek, przez pierścienie pośrednie,dzięki którym można zmniejszyć minimalną odległość fotografowania.Jednakże wśród zawodowców prym wiodą specjalnie zbudowane obiektywy. Jednym z częściej kupowanych są te produkowane przez firmę Sigma, o których więcej pod tym linkiem . Jednak zanim nabędziemy obiektyw, trzeba przetestować parę modeli i zorientować się, który z nich będzie najodpowiedniejszy dla nas.