Tani druk

Gdzie znaleźć obszerny wybór płyt wykonawców muzyki klasycznej?

Muzyka klasyczna, nazywana także muzyką poważną, to w szerokim znaczeniu muzyka komponowana przez muzyków zmarłych wiele wieków temu, uważanych za klasyków z różnych przyczyn. Można powiedzieć, że muzykę klasyczną wyróżnia to, że zazwyczaj służy tylko do słuchania, w przeciwieństwie do muzyki tanecznej.

Autor: RossinaBossioB
W Polsce z pewnością nagminnie wymienianym klasycznym kompozytorem jest Fryderyk Chopin, ze względu na urodzenie w Polsce i polskie korzenie. Z kolei jednym z jego najważniejszych, a jednocześnie najbardziej rozpoznawalnych utworów w skali świata jest Etiuda Rewolucyjna c-moll. W Polsce dużym powodzeniem i szacunkiem cieszą się urządzane raz na jakiś czas Konkursy Chopinowskie, których laureaci mają później spory prestiż w kręgach związanych z muzyką.

Klasycy wiedeńscy i ich dorobekMuzyka klasyczna (zobacz: dobre płyty z klasyczną muzą) określana mianem „klasyków wiedeńskich” powszechnie określa się trzech kompozytorów tworzących w Wiedniu, mianowicie Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Wejdź na ten odsyłacz i zobacz więcej studio tattoo szczecin bardziej precyzyjnych informacji odnoszących się do podnoszonego tutaj tekstu. Na pewno jest on niezwykle emocjonujący.

Ci trzej muzycy wnieśli bardzo duży wkład w muzykę na świecie, uznawani są więc za zasłużonych twórców dla kultury całej Europy. Jeżeli chodzi o Beethovena, jego utwory na stałe wpisały się w świadomość Europejczyków. Szczególnie znany jest pierwszy fragment IX Symfonii, któremu nadano tytuł „Oda do radości”. Na dzień dzisiejszy jest to oficjalny hymn Unii Europejskiej. Innym popularnym dziełem tego artysty jest Bagatela a-moll, znana pod nazwą „Dla Elizy”.

Wpływy w dzisiejszych czasachObecnie bardzo często można zaobserwować echa klasycznych utworów w rozmaitych formach. Popularnym przykładem jest klasyczny Kanon D-dur Johanna Pachelbela, który był opracowany na bardzo wiele zróżnicowanych wersji, a na jego kanwie wciąż powstaje wiele utworów muzyki rozrywkowej. Przykładem jest między innymi piosenka brytyjskiej grupy Oasis „Don’t look back in anger”. Interesującym przypadkiem wpływu muzyki poważnej na kulturę współczesną jest hymn Ligi Mistrzów UEFA. Jest to bowiem utwór, a z pewnością jego fragment, bardzo dobrze znany miłośnikom piłki nożnej. Fragment ten z kolei jest adaptacją klasycznego dzieła muzycznego Georga Friedricha Haendla z udziałem chóru, śpiewającego słowa kolejno w różnych językach. Obecne formy, w jakie przekształcano utwory klasyczne można było dostrzec wyraźnie w początkach powszechności telefonii komórkowej, kiedy to stworzono pierwsze dzwonki, w dużej części oparte na klasycznych melodiach.