Tani druk

Jak bez problemów rozliczyć pit za upływający rok?

Ciągle jesteśmy zarzucani informacjami odnośnie corocznych rozliczeń dotyczących dochodów. Sporo z tych wytycznych jest nam niezwykle potrzebnych oraz to na nie musimy zwrócić uwagę w pierwszej linii. Nieuchronnie zbliża się czas rozliczeń deklaracji takich jak pity 2015. Dostarczenie rozliczenia pit do urzędu skarbowego może się odbywać też w sieci, co zdecydowanie ułatwia całą procedurę. Oddanie wszystkich niezbędnych dokumentów w określonym czasie pozwoli na spokojne załatwienie spraw tego typu. Zależnie od naszych dochodów powinniśmy wybrać innego rodzaju deklaracje. Pity o numerze 36 rozlicza się, jeśli prowadzi się swoją firmę lub innego rodzaju działalność gospodarczą. Pit 37 dotyczy umowy o pracę, zlecenie oraz o dzieło.

obliczanie podatku

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Informacje na temat pit 38 – co jest tu najważniejsze?

Podczas zbycia prywatnych papierów wartościowych, jak też wszystkich udziałów w spółkach, podatnik ma obowiązek rozliczyć się na druku pit 38. Jest obowiązkowe, by deklaracja ta została złożona przez wszystkie te osoby, co w ubiegłym roku otrzymali prywatnie, czyli poza działalnością, przychody z tytułu płatnego zbycia papierów wartościowych ). Dotyczy to też pożyczonych papierów wartościowych, czyli tak zwana sprzedaż krótka, różnych pochodnych instrumentów finansowych lub realizacji praw, które mogą z nich wyniknąć. Ważne są wówczas również udziały w spółkach mających osobowość prawną. Różnicy w tym przypadku nie robi to, czy podatnik w upływającym roku nabył prawa do zbywanych papierów wartościowych.

PIT - czas na rozliczenie

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Dzieje się w ten sposób, bo w przypadku rozliczenia takiego przychodu głównie istotna jest data odpłatnego zbycia, nie natomiast okres podnoszenia kosztów. Spory dostęp do niezwykle cennych informacji sprawia, że każdy z nas znajdzie niezbędne dane dotyczące wypełniania deklaracji pit.

Poświęć chwilę i sprawdź tu prawnik startup podobne informacje na ten temat – one na pewno Cię zainteresują, więc nie czekaj zbyt długo:)

Ponadto w internecie można pobrać ogrom programów, co tego rozliczenia dokonają za nas. To niebywała oszczędność czasu i nerwów, lecz też szybkie ominięcie wszelkich urzędowych kolejek – pit-tax.pl.