Tani druk

Jak najkorzystniej rozliczać podatek dochodowy w zakładzie? Oszczędzać można przykładowo na kupnie samochodu dla zakładu

Niemalże każdy przedsiębiorca i właściciel nawet małych firm wie doskonale, że podatki od prowadzonej działalności potrafią być naprawdę gigantyczne. Potrzeba opłacenia wszelkich podatków potrafi zabić niejedną firmę – szczególnie wówczas, gdy pracodawcy opóźniają się z wypłatami obiecanych wynagrodzeń. Konieczność rozliczania podatków potrafi być naprawdę ciężka, jednakże jest parę przydatnych wskazówek, które sprawią, że comiesięczne rozliczanie podatku nie będzie aż takie okropne.

Kiedy prowadzisz swoją firmę, powinieneś szczególnie zainteresować się tym, czy w Twoim wypadku najkorzystniejszy nie będzie liniowy podatek dochodowy. Będąc przedsiębiorcą, zasadniczo możesz wybrać pomiędzy rozliczaniem podatku na zasadach ogólnych a konkretnie podatkiem liniowym. Ten drugi pozwala na obciążenie wszelkich dochodów podatkiem w wysokości dziewiętnastu procent, niezależnie od ich wielkości. Oczywiście podatek liniowy zazwyczaj podlega także pewnym ograniczeniom, dlatego przejście na taki model rozliczania się polecane jest w przypadku kiedy uzyskujesz przynajmniej sto tysięcy złotych przychodu. W takich przypadkach można rozliczać się na preferencyjnych warunkach niż inni przedsiębiorcy.

zadowoleni doradcy

Autor: tec_estromberg
Źródło: http://www.flickr.com

Kwestia rozliczania podatku dotyczy także amortyzacji środków trwałych, które zostały zakupione na firmę. Chyba każdy przedsiębiorca zadaje sobie pytanie, jak amortyzować samochód. W sytuacji, kiedy kupisz samochód na firmę, masz do wyboru trzy różne metody jego amortyzacji. Pierwszą z nich jest metoda liniowa, która zwykle jest najbardziej korzystna. W tym wypadku amortyzacja zaczyna się już pierwszego miesiąca po zakupie samochód – każdego następnego miesiąca Zupełna amortyzacja następuje dopiero wtedy, gdy cała kwota kupna samochodu zostanie zamortyzowana.Drugą wielce popularną metodą amortyzacji samochodu jest tak zwana metoda indywidualna.

Pozwala ona na ustalenie indywidualnej stawki dla praktycznie wszystkich środków trwałych, które zostały kupione przez zakład. Takie metody rozliczania sprawdzają się najlepiej między innymi w wypadku, gdy masz w swojej firmie tak zwane środki ulepszone.
Ulepszenie środka trwałego zazwyczaj polega na tym, że już po jego kupnie dokonujesz różnych ulepszeń w konkretnym przedmiocie – przykładowo kupujesz dodatkowo różne rzeczy do swojego samochodu. W takich sytuacjach na pewno najlepszą metodą amortyzacji będzie wybranie metody indywidualnej. Wówczas rozliczanie podatku będzie odbywać się wyjątkowo sprawnie, a dodatkowo pozwoli dużo zaoszczędzić.