Tani druk

Jak odzyskać podatek z Wielkiej Brytanii?

Mimo pozorów angielski taxman myli się niemal tak często jak nasz urząd podatkowy i bywa, że ochoczo zabiera nam nazbyt dużo podatku.
Co w takiej sytuacji powinniśmy uczynić? Rzecz jasna wystąpić o zwrot podatku z Anglii.

Jeżeli dane przesłane w naszym zgłoszeniu będą prawdziwe oraz urząd podatkowy zda sobie sprawę, iż popełnił pomyłkę i zabrał nam zbyt dużo pieniędzy, to na nasze konto błyskawicznie wpłynie nieprawnie pobrana suma. Zdarza się, że jest to parędziesiąt bądź paręset funtów, więc gra jest jak najbardziej warta świeczki.

Pragniesz poznać inne podobne praktyczne wskazówki? Jeżeli tak, to zobacz tutaj wdrażanie tisax, a z pewnością nie odczujesz rozczarowania.

O ile chcemy odebrać nadpłacony podatek za przeszłe lata, powinniśmy sprawdzić ile pieniążków zarobiliśmy a także jak wiele podatku uiściliśmy. Dane owe zawarte są w dokumentach P60, które dostajemy od pracodawcy po upływie każdego roku podatkowego. Gdy zmienialiśmy zatrudnienie w przeciągu roku, to powinniśmy uzyskać od pracodawcy formularz P45 oraz uwzględnić dane z niego przy wykonywaniu obliczeń.

egzamin

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
Zaopatrzeni w tą wiedzę, wejdźmy na stronę HMRC, wpisujemy dane do kalkulatora . Na górze dokumentu zaznaczamy rok podatkowy, później wpisujemy ogólną sumę, jaką wypracowaliśmy jak też sumę odprowadzonego podatku. Pozostałe rubryki dotyczą podatków z udziałów bankowych oraz lokat oraz pozostałych odsetek, za które nie zapłaciliśmy podatku. Jeżeli nie znamy tych danych, niczego nie wpisujmy. Potem klikamy w link Calculate u dołu strony po czym kalkulator pokaże nam czy należy się nam zwrot podatku czy może nie.

Bez względu na wynik, warto kliknąć w następny link „Show summary of calculation” oraz zapoznać się ze szczegółowymi informacjami. Jeśli jednakże należy nam się zwrot podatku, to warto wydrukować to zestawienie po czym dodać do korespondencji posłanej do urzędu.