Tani druk

Jak powinna wyglądać opieka nad osobą leżącą?

Udar, wylew, SM, choroby: Alzheimera oraz Parkinsona – lista chorób, jakie potrafią skazać bliską osobę na wielotygodniowe, a nawet paroletnie przebywanie w posłaniu jest długa.
Jak zorganizować opiekę nad chorym, by nie była udręką? W jaki sposób wyekwipować dom, ażeby nie stał się więzieniem? Jak pielęgnować chorego, by mu nie zaszkodzić? Opieka nad chorym długotrwale unieruchomionym w pozycji leżącej jest to ogromne wyzwanie dla bliskich.

podczas grania

Autor: BagoGames
Źródło: http://www.flickr.com
Wymaga nie tylko określonej wiedzy (na przykład o regułach higieny, dawkowaniu medykamentów), lecz też empatii, delikatności, cierpliwości, wytrzymałości fizycznej i – często – zupełnej reorganizacji życia. Bardzo wiele rodzin stawia na opiekę nad chorym w domu. Niezwykle istotne jest wtedy, ażeby obowiązek tenże nie spoczywał na barkach jednej osoby, ażeby w przeciągu dnia (a także nocy – jeżeli to konieczne) zastępować się przy chorym. Celowy w tym jest grafik „dyżurów” z wypunktowaniem czynności, które trzeba zrealizować o danej porze. To najlepszy sposób, ażeby w trudnych warunkach zachować minimum niezależności, natomiast chory nie miał poczucia, że jest nadmiernym ciężarem. Z całą pewnością przydadzą się poduszki przeciwodleżynowe które możesz zakupić w specjalistycznym sklepie.
programy

Autor: vnON
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli zdecydowałeś się na to, by opiekować się pacjentem leżącym w domku, to dogłębne informacje, w jaki sposób to robić, ażeby nie wyrządzić uszczerbku jemu ani sobie, uzyskasz u doktora prowadzącego, jaki kieruje kuracją, albo u doktora rodzinnego a także pielęgniarzy z rejonowej przychodni.
Jeśli pacjent może wstawać z łóżka i poruszać się po mieszkaniu, może być potrzebny zakup należytego sprzętu rehabilitacyjnego, przykładowo wózek Linde – (wózki elektryczne) inwalidzki, podkłady przeciwodleżynowe – .