Tani druk

Jak wygląda spawanie stali nierdzewnej, jakie sposoby spawania są najbardziej korzystne? Co trzeba wiedzieć o tym zjawisku?

Na naszym kontynencie dziedziną spawania zajmuje się Europejska Federacja Spawalnicza, w Polsce natomiast Instytut Spawalnictwa w Gliwicach. Jak prezentują się inne kwestie w dziedzinie spawania? Czym się różnią i jakie mogą mieć znaczenie?

spawanie

Autor: Oscar Gil Fernández
Źródło: http://www.flickr.com
Stal nierdzewna jest droższa od stali zwykłej, więc duże znaczenie ma dobranie odpowiedniej metody spawania. To spowoduje, że spawanie stali właściwą metodą zagwarantuje najbardziej obiecujące efekty – Hardox. Przypalenia i skrzywienia są w stanie powodować trudności, ponieważ stal nierdzewna jest używana pod postacią cienkich blach. Stąd więc do spawania stali nierdzewnych poleca się wykorzystanie kilku metod. Można wybrać np. spawanie łukowe elektrodą metalową w osłonie gazu.

To szybkie spawanie. Dzięki temu, że stosujemy szpulę z drutu z rdzeniem topikowym, pracownik jest w stanie pracować zdecydowanie szybciej. Niestety, minusem jest koszt urządzenia, który oferuje drut, połączenia elektryczne i osłonę gazową. Spawanie drutem litym jest w stanie być prowadzone w szerokim zakresie szybkości a także wydajności cieplnej. Mam na to trzy sposoby. Jest to http://www.hmlnosewicz.pl/:spawanie łukiem krótkim, spawanie kroplowe oraz natryskowe. Musimy jednakowoż przypomnieć, iż spawanie kroplowe jest nie za bardzo często wykorzystywane do stali nierdzewnej. Inne spawanie >>> HML Nosewicz s.j. – łukowe z rdzeniem topikowym, jest dosyć często wykorzystywane do spawania stali nierdzewnej w sytuacji elementów przesuniętych, lecz również do spawania powolnego.

spawanie

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Następny rodzaj – spawanie łukowe elektrodą wolframową w osłonie gazu obojętnego. Oferuje wysoką jakość, zadbane spoiny, z bardzo małą ilością defektów, choć to spawanie trochę wolniejsze niż omawiane wcześniej. Ten sposób jest stosowany do spawania bardziej profesjonalnego, w różnych dziedzinach, jak przemysł spożywczy albo nuklearny. W takich branżach stosowanie różnych norm jest wręcz nieodzowne. To sposób jednocześnie często wykorzystywany do tworzenia warstwy graniowej przed przejściem do następnych procesów tworzenia spoin w rurociągach i zbiornikach ciśnieniowych. Dodatkowo, elektroda wolframowa nie powinna stykać się ze spawanym materiałem, żeby nie nastąpiło zanieczyszczenie stali nierdzewnej wolframem. Pamiętajmy o tym, bo to bardzo ważne w odniesieniu do tego rodzaju spawania.