Tani druk

Jak skusić klienta Poznaj kilka rad marketingowych

Bankowość jest jedną z najbardziej konkurencyjnych sektorów w gospodarce. Banków jest wiele a potencjalnych klientów stała ilość. W najwyższym stopniu lubianymi klientami banków są ludzie w produkcyjnym wieku, albowiem posiadają stałe dochody i – choć pewna część klientów – zainteresowana być może oszczędzaniem, zatem bardziej zaawansowanymi produktami bankowymi niż rachunek osobisty.

Odkładający są dla banków szczególnie atrakcyjni albowiem to dzięki nim możliwe jest udzielanie pożyczek. Bank jako instytucja musi zachować równowagę między wielkością lokat a wielkością tzw. akcji kredytowej. Inaczej powiedziawszy każdy kredyt powinien posiadać swój odpowiednik w lokacie oznaczonej na podobny okres co pożyczce (zobacz prywatne pożyczki pod zastaw nieruchomości). Bank zyskuje na różnicy w oprocentowaniu tych dwu produktów, dlatego nie ulega wątpliwości iż banki będą zabiegać o skorych na założenie lokaty.

oszczędzanie

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Ażeby wywabić klientów wiele banków proponuje ogromnie atrakcyjne nowe produkty finansowe. Przykładem może być tu tzw. lokata bezkarna, jej określenie bierze się stąd że zerwanie lokaty a więc wypłata środków na niej uzbieranych nie spowoduje utraty już naliczonych odsetek jak ma to miejsce w wypadku klasycznej odmiany tego produktu. Lokata bezkarna jest produktem skierowanym do nowych klientów. Można ją założyć w momencie otwierania rachunku osobistego ale nie później niż 12 miesięcy od otwarcia ROR – sprawdź więcej (sprawdź więcej). W przypadku jeśli klient nie spełni owego wymogu lokata bezkarna nie może zostać otwarta. W zamian za to proponowany jest standardowy produkt banku. Lokata bezkarna jest produktem niesłychanie atrakcyjnie oprocentowanym w porównaniu z analogicznymi produktami konkurencyjnych banków. Warto także wiedzieć, że lokata bezkarna jest kierowana do klienta indywidualnego. To specyficzny rodzaj klientów instytucji bankowych. Pojedynczy klient zwykle nie rozporządza wielkimi sumami, ale nie oznacza to iż nie jest interesujący dla banku. Niewielkie sumy rekompensuje wielkość tego segmentu rynku usług finansowych.

Rzecz jasna lokata to jeden z prostszych produktów finansowych służących oszczędzaniu. Klienci, jakich interesują większe przychody i gotowi są na większe ryzyko mogą korzystać z innych odmian oszczędzania, w szczególności długoterminowego (dla przykładu funduszy inwestycyjnych, obligacji albo dla bardzo zaawansowanych klientów różnego typu produkty oparte na inwestowaniu pieniędzy na giełdzie).