Tani druk

Jak wygląda handel w naszym kraju czyli garść wniosków o naszych sklepach

Co zmieniło się w naszym krajowym krajobrazie po obaleniu komunizmu? Każdemu na myśl przychodzi coś oryginalnego. Jedni wspomną o pastelowych elewacjach (a zawsze było szaro), drudzy o nowych drogach (nie było nawet metra autostrady, a stan dróg był opłakany), następni wspomną o wysypie drogich, zagranicznych pojazdów (w czasach komunizmu były tylko fiaty, syrenkioraz polonezy). Spośród tych wielu rzeczy na uwagę zasługuję jeszcze kolejne zjawisko, które widoczne jest na każdym kroku, także w mniejszych miastach. To duże centra handlowe – hipermarkety, markety oraz zwykłe dyskonty.

W tamtych latach sklepy były przede wszystkim upaństwowione, ujawniały się też małe prywatne sklepiki, lecz nie były to w zupełności „sieciówki” w obecnym rozumieniu. razem z przyjściem gospodarki wolnorynkowej zaczęła się era konsumpcjonizmu. Może nie od razu, transformacja uzbierała wszakże swoje żniwo. Można przyznać, że w latach 90. władał wszystkim mały handel. Ludzie nareszcie byli w stanie, mając jakieś finanse postawić na nogi własny prywatny interes. Powstawały więc sklepy, niektórzy zaczęli tworzyć swoje osobiste „sieciówki”, rzecz jasna w skali mikro (przykładowo, w jednym mieście, w jednym powiecie).

Czas hipermarketów nastał później, w 21 wieku, lecz tak zmieniły wygląd naszych miast, iż teraz trudno sobie wyobrazić współczesną Polskę bez tych wielkich sklepów handlowych. Początki były ciężkie, tak więc wygląd kilkunastu z tych marketów dzisiaj prezentuje się strasznie. Są brzydkie, postawione w nieodpowiednim miejscu. trudno, takie były początki. Na szczęście razem z ucywilizowaniem się tego typu handlu poczęły powstawać również bardziej gustowne hipermarkety. Mowa o zewnętrznym wyglądzie, jak i o wyposażeniu wewnątrz. bardziej gustowne są na przykład półki w sklepie, ale też i w magazynie tak zwane, regały paletowe (spójrz na to). identycznie regały jezdne (serdecznie zapraszam na olejnik.platwiają ekspozycję produktów w magazynie, ale nie tylko.

Obecnie faktycznie trend zmierza w stronę modernizowania technologicznego, więc w wielu hipermarketach pojawiły się kasy samoobsługowe, co tylko wskazuje prognozę na przyszłość. Kasjerzy czy kasjerki w aktualnym rozumieniu zostaną zastąpieni przez takie kasy. A jakie jeszcze będą aktualizacje, pokaże przyszłość.