Tani druk

Jak zaaranżować pokój gościnny, by pełnił swoje wszystkie podstawowe funkcje? O czym pamiętać?

Mały salon najczęściej jest źródłem frustracji i niechęci. Tym bardziej, że spędzamy w tym pomieszczeniu bardzo dużo czasu, to chcielibyśmy, by był zaaranżowany w idealny sposób. Gorzej jeżeli taki salon ma niewielkie rozmiary, więc ciężko urządzić go w taki sposób, by pełnił te podstawowe funkcje.

Aranżacja pokoju gościnnego, a już tym bardziej niewielkich rozmiarów nie jest więc prosta, natomiast jak już się dowiemy, w jaki sposób dostrzegać możliwości małej przestrzeni, to bez wątpienia urządzimy przytulny i funkcjonalny żyrandole (link). Przede wszystkim nawet bardzo duży salon nie będzie prezentował się za dobrze, jak będzie w nim rządził nieład. Nazbyt dużo rzeczy na niewielkiej przestrzeni sprawia, iż optycznie się pomniejsza, tak więc jeśli nie zatroszczymy się o właściwy ład każdy pokój gościnny będzie sprawiał wrażenie miejsca ciasnego i przytłaczającego. W jaki sposób więc utrzymać czystość? Świetnym rozwiązaniem są ukryte przestrzenie oraz półki.

salon ze stolikiem i stołem

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

Takie dodatkowe miejsce można na przykład pozyskać, jeśli zdecydujemy się na stoliki do kawy jak również stoły z półkami albo szufladami. Tego typu miejsce też z pewnością otrzymamy gdy wybierzemy inny typ umeblowania, na przykład stolik szafka rtv. Dowiedz się więcej – Świetnym wyborem są tak zwane pseudo-wnęki. Szafy przesuwne lub system do przechowywania to także niedrogi sposób, by zwiększyć funkcjonalność każdego salonu. Do tego należy pamiętać, że rozwiązania takie całkiem szybko potrafią zmniejszyć i tak niezbyt dużą przestrzeń, powodując, iż wszelkie próby na nic się zdają. Najlepiej od razu pogodzić się z tym, że w niewielkim salonie nie da się wszystkie zmieścić. Nim zaczniemy więc zastanawiać się nad jego całkowitą zmianą lepiej zrobić porządek ze swoimi rzeczami, to znaczy pozbądźmy się zbytecznych przedmiotów, które do niczego nie są przydatne.

W małym salonie na pewno nie zmieści się sofa, dwa fotele, stolik i dodatkowe rzeczy, jak stolik do kawy i komódka. Co więcej, meble jakie tam wstawiamy z pewnością będą miejscem na przeróżne szpargały. Gdy usuniemy z pokoju (zobacz żyrandol wiatrak) gościnnego zbędne meble rozwiążemy do tego dwa problemy. Z jednej strony zwiększymy dostępną przestrzeń, z kolejnej pozbędziemy się zbędnych rupieci, jakie tylko zagracają miejsce.