Tani druk

Jaka jest zasada działania dynamometru? Które prawo fizyki ją opisuje?

W jaki sposób zmierzyć siłę? Czy będzie to w ogóle możliwe? Podobne pytanie brzmi może abstrakcyjnie, lecz rzecz jasna jest to możliwe, trzeba nam jedynie do tego specjalnego urządzenia, jakie nazywamy siłomierz lub dynamometr.
Dynamometr to najbardziej znany przyrząd, służący, by zmierzyć funkcjonującą siłę.

Sposób jego działania opiera się według prawa Hooke’a, które to mówi, iż odkształcenie elementu sprężystego będzie proporcjonalne do wartości siły, jaka nań działa.

Po przeczytaniu tego materiału, odkryj także pozostałe informacje na przedstawiany wątek, które okażą się równie wciągające.

Warto również mieć świadomość, że takie pojęcie mówi nam, że współczynnik pomiędzy naprężeniem wywoływanym poprzez przyłożenie siły a odkształcenie nazywamy tak zwanym współczynnikiem sprężystości.

szafa

Autor: WAN SA
Źródło: WAN SA
niewielkie mieszkanie

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com
sypialnia

Autor: Gordon Joly
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba tutaj przy okazji nadmienić również inne urządzenie, jak niutonometr, jaki funkcjonuje zgodnie z układem SI. Dynamometr ma najistotniejszą część, którą jest sprężyna. przedłuża się ta sprężyna przy użyciu wpływających na nią sił. Sprężyna jednakże to nie wszystko, ponieważ obok niej znajduje się podziałka, wycechowana w niutonach. Należy wiedzieć, że w typowych dynamometrach, które spotkamy w szkole sprężyna jest umieszczona wewnątrz plastikowej, przezroczystej obudowy, zaś podziałka znajduje się na obudowie.
Dynamometry mają zastosowanie w wielu dziedzinach życia.

Jeśli masz ochotę uzyskać inne materiały na opisywany wątek, to zobacz proponowane www, które mają też dane na to zagadnienie – wejdź więc tu.

W szczególności w technice jak pomiary sił oraz momentów, w antropometrii, czyli żeby odmierzyć siłę mięśni dłoni – . Wykorzystuje się to również w domowym gospodarstwie najbardziej znany przykład to wagi sprężynowe, jak i w geodezji do mierzenia siły naciągu taśm stalowych podczas mierzenia odległości.

Pewne osoby mylą pojęcie siłomierza z odmiennymi przedmiotami, jak chociażby z urządzeniem do mierzenia wartości momentów obrotowych silników. Taka sama nazwa, lecz rzecz zgoła inna.