Tani druk

Jakie bolączki miewają polscy przedsiębiorcy?

Dla wielu osób mających zamiar rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, opanowanie księgowości może być sporym problemem. Załóżmy, że firma jest VAT-owcem, zatrudnia pracowników, a co za tym idzie faktur przychodowych pojawia się coraz więcej..

Duża odpowiedzialność za ewentualnie popełnione błędy sprawia, iż wielu przedsiębiorców obawia się samodzielnego prowadzenia księgowości. Wówczas, zatrwożony masą obowiązków przedsiębiorca, zaczyna rozważać skorzystanie z usług prywatnej księgowej.

Mężczyzna pracujący na laptopie

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com

To dobre posunięcie, ponieważ wykwalifikowana osoba zajmie się wszystkimi formalnościami i przeprowadzi przedsiębiorcę przez meandry przepisów. Ba! Czasem udzieli wskazówek, wskaże w którym kierunku podążyć, gdy np. zeznania dotyczące VAT powinniśmy składać w jednym urzędzie, a te nawiązujące do podatku dochodowego, w innym. Lub gdy przenieśliśmy siedzibę firmy. Dociekania typu: który urząd skarbowy jest dla mnie odpowiedni tudzież do jakiego urząd skarbowy należę, rozwieją wykwalifikowane osoby. (Sprawdź też jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe) Zdarza się też, iż rozważamy, czy decydować się na działalność gospodarczą, czy też pracę będącą źródłem dochodu na cały etat. Możemy pogodzić te dwa rozwiązania. O tym jak wtedy prezentuje się działalność gospodarcza i umowa o pracę oraz co wskazane jest w tym kontekście wiedzieć, także poinformuje nas księgowa. Czytaj też

Kiedy przysługuje pracownikowi wynagrodzenie za urlop, jak obliczyć współczynnik ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? Jeśli obce są nam owe kwestie, warto zdecydować się na powierzenie spraw finansowo-księgowych wykwalifikowanej osobie. Uwalnia to właścicieli firm od wielu obowiązków, pozwalając skupić się na rozwijaniu biznesu. (Sprawdź minimalne wynagrodzenie 2015)
Księgowość firmy jesteśmy w staniemożemy również prowadzić samodzielnie. Czy niezbędne są kursy księgowe? Nie jest to konieczne, zwłaszcza gdy w rachunkowość będzie się wykorzystywało dodatkowo oprogramowanie pozwalające na prowadzenie rozliczeń. Mając na uwadze tempo ulegających zmianie przepisów, podstawowa wiedza będzie niezbędna.