Tani druk

Jakie negatywne skutki dla społeczeństwa naszego kraju może nieść masowa emigracja w ostatnich dziesięciu latach.

Od kiedy nasz kraj wstąpił w szeregi Unii Europejskiej, ogromnie zmieniła się sytuacja na rynku pracy. Wcześniej z tym, żeby legalnie dostać zatrudnienie, były ogromne problemy, więc sporo osób musiało pracować nielegalnie, bez żadnych umów, ubezpieczeń i świadczeń. Po 2004 roku sprawa zatrudnienia się wyjaśniła, i większość krajów członkowskich otworzyła swój rynek na pracowników z naszego kraju.

A ci bardzo szybko zdecydowali się z tego korzystać. Wielkość zarobków pozostawiała wówczas, zresztą tak jest do dnia dzisiejszego, wiele do życzenia, w wielu miejscowościach było spore bezrobocie, więc ciężko się dziwić że ludzie zaczęli wyjeżdżać. A wyjeżdżali praktycznie wszyscy, absolwenci szkół średnich i studiów, jacy nie mogli dostać swojego pierwszego zajęcia. Osoby dorosłe, które za niewiele ponad tysiąc złotych były zmuszone w Polsce utrzymać rodzinę, a także doświadczeni w swoim zawodzie, jacy liczyli nie tylko na lepsze pensje, ale również na dużo korzystniejsze możliwości rozwoju zawodowego.

Przyda Ci się kompleksowe opracowanie (https://www.workservice.pl/praca/produkcja/czechy/) tego tematu? W takim razie nie czekaj i zaloguj się do nowej witryny. Tam czekają na Ciebie bardzo drobiazgowe informacje.

Zobacz również ogłoszenia: .

Szacuje się, że w ciągu minionych lat wyjechało z Polski za chlebem więcej niż dwa miliony pracowników. Ludzi, którzy nie widzieli żadnych możliwości, ludzi, którzy niekiedy nie mieli zajęcia albo zarabiali tak mało, że ciężko było za to żyć.

Praca we Francji

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Ludzi, jacy po wyjeździe rozpoczęli na obczyźnie nowe życie, i wielu z nich już chyba do Polski nie wróci. Najpopularniejszym miejscem, do którego wyjechało najwięcej Polaków, była Anglia, dużo emigrantów przyjęły również Irlandia oraz Niemcy. Znacznie mniejszą popularnością cieszyła się pośród wyjeżdżających praca Francja, może dlatego że pensje nie były tak atrakcyjne, a i samych ofert była dużo mniejsza liczba. Zobacz oferty na stronie: .

I w rzeczywistości ten odpływ zainteresowanych pracą ludzi z naszego kraju cały czas trwa, chociaż już nie na tak masową skalę, jak kilka lat temu. W wielu internetowych serwisach i prasie oferty pracy zagranica zajmują sporą część bloków z ogłoszeniami, i bez przerwy znajdują się chętni, żeby je wykorzystać.