Tani druk

Jakimi sposobami można się całkowicie legalnie pozbyć pewnych rodzajów odpadów i śmieci.

Chyba każda firma i domowe gospodarstwo produkuje pewną ilość odpadów i śmieci. Duża ich część to artykuły żywnościowe i wszelakie opakowania, butelki i pudełka.

niszczenie dokumentów tajnych - HAPPYTREE

Autor: Craig Dietrich
Źródło: http://www.flickr.com
Wszystko to można bez żadnego problemu wrzucać do kosza na śmieci, jeśli będą takie możliwości, to najlepiej posegregowane uprzednio, dzięki czemu część z nich będzie można jeszcze raz wykorzystać. Jest jednak sporo rzeczy, jakich nie powinno się, a niektórych wręcz nie wolno bezpośrednio wyrzucać do śmieci. Z pewnością powinno to dotyczyć różnych dokumentów, czy to firmowych czy domowych. Jako że najczęściej mają one formę papierową, to nie ma zakazu ich wyrzucania, lecz nie należy tego robić z powodu tego, że ważne dane mogą wpaść w nieodpowiednie ręce.

W domach może z tym wielkiego problemu nie ma, bo takich dokumentów będzie raptem do kilkunastu kartek miesięcznie, lecz przy firmach sytuacja będzie znacznie bardziej kłopotliwa (mobilne niszczenie dokumentów – HAPPY TREE). Jeśli się chce problem rozwiązać sprawnie i kompleksowo, to najlepsze będzie niszczenie dokumentów w Trójmieście wykonywane przez profesjonalne firmy zajmujące się tego typu usługami. Inną odmianą śmieci, które z kolei nie można wyrzucać bezpośrednio do kosza jest wszelaka elektronika. Nasze przepisy nie zezwalają na takie działanie, za złamanie zakazu grożą dotkliwe kary finansowe. Urządzenia elektroniczne i elektryczne, różne odmiany żarówek i niepotrzebne komputerowe podzespoły zawierają często groźne dla środowiska związki.

Wyrzucenie ich na śmietnik spowodowałoby nie tylko ryzyko zanieczyszczenia tymi związkami, lecz również niemożliwość ich powtórnego przerobienia i odzyskania niektórych związków. W firmach niekiedy takich odpadów pojawia się całkiem sporo, szczególnie jeżeli jest w nich większa liczba komputerów i urządzeń biurowych. W takich przypadkach niezbędna będzie utylizacja sprzętu elektronicznego. Na szczęście firm zajmujących się skupowaniem elektrośmieci jest dość dużo, więc raczej nie będzie większych problemów aby całkowicie legalnie się pozbyć wszystkich niepotrzebnych śmieci.