Tani druk

Książki w formie audiobooków udogodnieniem dla ludzi niepełnosprawnych

Niewątpliwie ważnym aspektem życia człowieka jest jego hobby. Słowem, to co robi poza swoim powinnościami związanymi z naszą karierą zawodową czy codziennymi. Formy spędzania wolnego czasu na pewno są bardzo różne.

Niektórzy z nas wolą aktywnie wykorzystywać czas np. porządkując ogródek, inni preferują jazdę na rowerze czy też siłownię, co niektórzy wolą bardziej bierne zajęcia na przykład słuchanie muzyki, czytanie itp.

audiobook na iphonie

Autor: athriftymrs.com
Źródło: http://www.flickr.com
Podobnie wygląda to z osobami z niepełnosprawnością. Coraz więcej osób niepełnosprawnych pracuje zawodowo. Osoby te robią wszystko aby prowadzić jak najbardziej bliskie normalnemu życie we wszystkich aspektach. Dotyczy to również czasu wolnego od obowiązków. Ograniczeniem może być jednak stan fizyczny czy psychiczny.

Jeszcze do niedawna bardzo trudno było połączyć aktywne i bierne formy odpoczynku. Współczesna technologia pozwala ludziom w jednym czasie uprawiać rzodkiewkę i zarazem słuchać na przykład książki z dziedziny literatury faktu w formie audiobooka (więcej info tutaj: znane lektury szkolne na audiobookach).

audiobook

Autor: Denise Krebs
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku osób niepełnosprawnych ważny jest też fakt, że często taka forma kontaktu z literaturą może stać się jedyną dostępną formą (lub też bogatszą niż dotychczas dostępne). Przykładem takiej okoliczności jest porównanie wydań książek brajlowskich i audiobooków. Porównanie to wychodzi z całą pewnością niekorzystnie dla książek wydań brajlowskich. O ile lektury szkolne w formie brajlowskiej i dział lektury szkolne audiobooki można by uznać za możliwe do porównania, to w przypadku innych działów nawet najmniejszej księgarni mającej w sprzedaży audiobooki, nawet nie ma się co porównywać, mogłoby się to skończyć depresją dla miłośnika brajlowskich książek.

Osoba niepełnosprawna nie musi nawet wychodzić z domu by nabyć interesującą książkę co ma bardzo duże znaczenie dla osób mających problem w poruszaniu się. Wystarczy wpisać w przeglądarce adres księgarni internetowej lub wydawnictwa, a już można pławić się w bogactwie oferty – na przykład: literatura obcojęzyczna w formie audiobooka. W finale listonosz albo kurier z uśmiechem dostarczy nam perełki z działu lektury szkolne audiobooki: „Trylogia” Henryka Sienkiewicza w interpretacji Borysa Szyca czy „Hobbita” lub też hit z półki literatura młodzieżowa audiobooki z serii „Przygody Mikołajka” .

Rzecz jasna dorosły miłośnik dobrej książki wyszuka coś dla siebie też w działach: historia i literatura faktu audiobooki czy na przykład literatura obcojęzyczna audiobooki.