Tani druk

Kult – legendarny polski zespół rockowy

Rock, to rodzaj muzyki oparty zwłaszcza na dźwiękach gitary. Oczywiście jest to muzyka, która też korzysta z innych instrumentów, przez co jest kilka typów rocka. Muzyka ta w poprzednim wieku była ogromnie powszechna i nadal jest bardzo dużo zespołów, jakie są cenione i szanowane przez znawców i wielbicieli muzyki. Rock tak naprawdę słuchany jest na całym świecie, co znakomicie świadczy o tym, że jest to muzyka naprawdę atrakcyjna.

W naszym kraju rock zyskał na popularność w drugiej połowie dwudziestego wieku, kiedy to zaczęły pojawiać się zespoły nagrywające piosenki w takim gatunku muzycznym i co ważne robiące je w ojczystym języku. Oczywiście muzyka (zobacz https://www.sklepmuzyczny.pl/c,69-stroiki-tunery-gitarowe) to przeżywała niezwykły progres, co była okazja zauważyć na wielu festiwalach, gdzie przeważnie dominacja była właśnie kapeli rockowych. Jednym z takich zespołów, jaki zdobył sławę, przez nagrywanie fantastycznych utworów, był Kult (link do artykułu). Zespół ten do dzisiaj ma dużo fanów i jeszcze zdarzają się imprezy, na jakich istnieje możliwość usłyszeć koncert tego zespołu. Kult tak naprawdę dla wielu ludzi w naszym kraju jest pionierem rodzimego rocka. Oczywiście brzmienie tego zespołu było klasyczne, a więc głównie dominowała gitara w różnym wydaniu, a towarzyszyły jej inne instrumenty. Jednak Kult cechowała przede wszystkim ukazywana we wszystkim utworach treść. Jest to na pewno zespół, który w okresie swojej świetności dosadnie odnosił się do rzeczywistości w naszym kraju. Istniała szansa usłyszeć w tekstach piosenek szczególnie dużo ciekawych podsumowań, czy też stwierdzeń odnośnie ówczesnych działań politycznych, czy także wydarzeń społecznych, które z teraźniejszej perspektywy nie były normalne, a można nawet uznać, że tamte czasy były iście nieudolne. Zespół ten wyjątkowo odważnie prezentował to, jak ludzie żyli w kraju i jak również byli traktowani przez władze i instytucje czuwające nad porządkiem. Kult to zespół, jaki oczywiście zapisał się w kartach krajowego rocka i do dzisiaj jest szanowany praktycznie przez wszystkich artystów.

Można powiedzieć, że to nie jedyny zespół w naszym kraju, który wzorował się na zagranicznych grupach. Nirvana (popularna Nirvana), to zespół, jaki dla wielu polskich kapeli rockowych była i nieustannie jest wzorem twórczości. Grupa ta bowiem nagrała kilka utworów, które można by powiedzieć, że są nieśmiertelne, gdyż aktualnie nawet używane są dane frazy do nowoczesnej muzyki elektronicznej.