Tani druk

Łączenie metali za pomocą zgrzewarki punktowej

Zgrzewanie jest jedną z metod łączenia blach. Polega na doprowadzeniu przy pomocy wysokiej temperatury do powstania na powierzchni styku łączonych materiałów wspólnych ziaren. Są one wynikiem dyfuzji i rekrystalizacji sąsiadujących ziaren metalu. Miejsca połączenia materiałów nazywane są zgrzeiną. Scalone elementy tworzą połączenie zgrzewane

.

tox 1

Źródło: www.tox-pl.com/pl

Części łączone przy pomocy tego procesu nagrzewane są prawie do temperatury topnienia (stan ten nazywany jest ciastowatym), a następnie dociskane.

Zainteresowała Cię ta sprawa? Jeśli tak, to kliknij tu, a więcej przeczytasz w linku. Dla niektórych osób ten artykuł to niecodzienne podejście do tego tematu.

Dlatego skuteczność zgrzewania zależy głównie od siły docisku, temperatury oraz czasu trwania całego procesu.

Do łączenia cienkich blach na ogół stosowana jest zgrzewarka punktowa. Właściwa praca takiej zgrzewarki wymaga bardzo precyzyjnych ustawień: znaczenie mają tu czas przepływu prądu, czas trwania nacisku, wartość natężenia prądu czy siła nacisku. Wartości poszczególnych parametrów zależą od właściwości materiału, który będzie poddawany zgrzewaniu.Doskonałą alternatywą dla tego procesu łączenia blach jest przetłaczanie metodą na zimno.

Cały proces łączenia, realizowany przez jedną prasę, jest dużo cichszy i czystszy niż praca zgrzewarki punktowej. Mało tego, pozwala na znaczne zaoszczędzenie energii i jest dużo bardziej uniwersalny niż tradycyjne zgrzewanie. Dodatkowo, proces przetłaczania nie wpływa negatywnie na właściwości łączonych materiałów, co ma miejsce w przypadku zgrzewania.

TOX PRESSOTECHNIK jest liderem w produkcji napędów siłowych i pras oraz systemów łączenia stali. To firma z ponad 30-letnim doświadczeniem, o globalnym zasięgu – w dniu dzisiejszym jest obecna w 37 krajach. Jest kompetentnym partnerem między innymi w zakresie innowacyjnych technologii łączenia blach.