Tani druk

Moje problemy z hydrauliką

Jak wszem i wobec jest wiadome, Reguły Murphy’ego to zabawne zwroty w formie często zwięzłych powiedzonek, celowo ułożonych w formuły. Pierwsze takie prawo zostało stworzone w latach czterdziestych XX w. Zastanawiano się nad problemem wpływu przeciążenia na organizm człowieka.

Bateria wannowa z podłączeniem do posadzki z kolekcji Retro

Autor: Grupa Armatura
Źródło: Grupa Armatura

Jak głosi jedna z wersji żartu na pytanie dziennikarza jak udało się uniknąć ofiar powiedziano, iż zastosowano zasadę jednego inżyniera tegoż projektu – Murphy’ego a więc poniższą uwagę:

„Jeśli coś może się nie udać, z całą pewnością tak właśnie się stanie”. Z czasem sentencje naukowca pesymisty z poczuciem humoru stały się tak popularne, że zaczęto tworzyć podobne.

Prawo powyższe sprawdza się w mej łazience. Ilekroć odmawia posłuszeństwa któraś bateria umywalkowa (baterie (więcej w tym serwisie) do kranu najwyższej klasy) czy bateria prysznicowa, na 100 procent wydarzy się to w okresie Bożego Narodzenia, sprawiając w ten sposób, że na ładnych kilka dni mógłbym spokojnie odstawić kawę (z powodu znacznego wzrostu mojego ciśnienia) ponieważ wybór takich akcesoriów nie jest prosty – wybór jest olbrzymi. Kafelkując łazienkę mamy możność urzeczywistnić swe najbardziej wyszukane projekty. Trzeba jednakże zwrócić uwagę na pewne kwestie natury technicznej, ponieważ możemy zostać z wprawdzie ładną baterię umywalkową, baterię prysznicową albo baterię bidetową (baterie bidetowe), jednakże trudnym będzie jej zainstalowanie w naszej łazience.

Przy wyborze bardzo istotne są dwa parametry: to czy bateria jest „stojąca” tzw. stożkowa czy ścienna. Baterie pierwszego typu są łatwiejsze w zamontowaniu, ich zaletą jest to, że ich umiejscowienie jest mniej zależne od tego jak przebiegają rury doprowadzające wodę, co ogranicza do minimum konieczność kucia dziur w ścianach. Stąd są one najbardziej powszechne w nowych budynkach. Następny typ to baterie ścienne stosowane częściej w starych mieszkaniach. Niestety tutaj nieunikniona jest większa precyzja podczas zainstalowania, bowiem razie czeka nas dodatkowe kucie, więc i większe koszta związane z montażem.Musimy również wziąć pod uwagę, że im bateria wannowa, bateria prysznicowa czy bateria bidetowa bardziej ciężka, tym lepiej. Poza tym większy ciężar zapewni większą szczelność naszej baterii.O tym wszystkim właśnie – dzięki regułom amerykańskiego naukowca – trzeba było pomyśleć zanim upiekł się karp.