Tani druk

Muzyka Afryki

Muzyka świata jest elementem, który czasami trudno ująć w konkretne ramy i określić za pomocą definicji. Na pewno jest ona znaczącym składnikiem życia człowieka, pozwala bowiem na wyrażanie emocji, jak również na relaks i wyciszenie oraz wprowadzenie się w wiele innych nastrojów. Zwykle muzyka z określonego państwa czy regionu posiada typowe cechy wspólne.

Afryka, sawanna

Autor: Arno KleineSchaars
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami tak jest także w przypadku całego kontynentu, co obserwuje się na przykładzie Afryki. Nie można powiedzieć, że muzyka afrykańska jest jednorodna, ma jednak wiele wspólnych elementów. Przede wszystkim kontynent afrykański można podzielić na dwie części. Większą partię Afryki zajmują rodzimi czarnoskórzy mieszkańcy, część północną – w większej części ludzie pochodzenia arabskiego. Rdzenna muzyka (zapoznaj się z ofertą muzyka bez opłat za publiczne odtwarzanie www.muzyka-bez-zaiks.pl/) afryka posiada dużo interesujących wyznaczników, które odróżniają ją na przykład od muzyki znanej w Europie.

Metoda wykonywaniaWart zaobserwowania jest to, że w większej części tradycyjna muzyka Afryki jest wykonywana grupowo, o wiele rzadziej zdarzają się wykonania solowe. Muzyka świata (godne polecenia źródło: ciekawe utwory ze świata na składance muzycznej), dla przykładu w kulturze afrykańskiej jest jedną z rzeczy, które mają za zadanie jednoczyć ludzi ze sobą. Bardzo silnie z muzyką wiąże się taniec. Tubylcy afrykańscy traktują go jako swoisty rytuał, odprawiany rzecz jasna w grupie. Warto zauważyć, że większą część obrzędów o charakterze magicznym u ludów afrykańskich urządza się z towarzyszeniem lub też przy użyciu tańca i śpiewów. Muzyka Afryki do tej pory w wielu przypadkach nie jest zapisywana za pomocą notacji, jest przekazywana tylko ustnie.Dzisiaj na szczęście możemy posłuchać muzyki gdzie tylko chcemy i kiedy tylko chcemy – zobacz jakie nagrania, wykonawców i płyty proponuje księgarnia muzyczna (ciekawe utwory: w dalga)

Instrumenty muzyczneDużo z wymyślonych w Afryce instrumentów muzycznych zyskało popularność na innych kontynentach. Przykładem może być bęben o nazwie djembe, wykorzystywany szczególnie w niektórych kręgach. Generalnie instrumenty z Afryki to zwykle rozmaite instrumenty perkusyjne. Bębny odgrywały i wciąż odgrywają niezwykle ważną rolę w świadomości tych ludów. Wykorzystywane są bowiem nie tylko do wykonywania muzyki, ale również do dokonywania rytuałów i nadawania sygnałów, z użyciem których można się porozumiewać. Stosunkowo niedawno na terenie Afryki zaczęły się przyjmować instrumenty wykorzystywane od dawna na pozostałych kontynentach, jak na przykład gitara. Ogólnie w afrykańskim społeczeństwie muzyka spełnia zawsze szczególną funkcję.