Tani druk

Muzyka rockowa – od gitarowego do elektronicznego brzmienia

Muzyka rockowa przez długi czas od chwili jej narodzin niezwykle się zmieniła i nieustannie ulega przemianom. Od zawsze jednakże dzieliła się na mnóstwo różnych subgatunków, które różniły się od siebie w mniejszym lub większym zakresie. W dzisiejszych czasach hasło rock, jest bardzo szerokie i zalicza się do tego gatunku dużo bardziej odległe od siebie brzmienia muzyczne.

Słuchacze tradycyjnego rocka, często ciągle nie są w stanie się pogodzić z faktem, że nazwa ta bywa używana przez muzyków, którzy wydają się nie być wcale związane z gitarowym brzmieniem. Dzisiaj typowe dla muzyki rockowej gitary bywają niejednokrotnie wymieniane na elektroniczne brzmienia wygenerowane przez komputery, które jednakże przyciągają mnóstwo słuchaczy.

gitara

Źródło: http://www.morguefile.com/

Tego typu właśnie zespołem, który próbuje połączyć w tworzonej przez siebie muzyce cięższe brzmienie ze współczesnymi trendami, jest z pewnością Muse. Tenże wywodzący się z Wielkiej Brytanii zespół istniejący od prawie 20 lat, wciąż zaskakuje swoich wielbicieli nowymi pomysłami i niekonwencjonalnymi połączeniami. Sporo osób docenia Muse również za ich fantastyczne koncerty, które porywają ogromną dawką energii od muzyków grających w zespole. Spośród sześciu stworzonych do dzisiaj albumów, najpopularniejsze stały się dwa ostatnie. Zagwarantowały im one nie tylko ogólnoświatową sławę, lecz także wiele nagród i uznanie w świecie muzyki. Przykład Muse perfekcyjnie pokazuje przemiany w muzyce rockowej, która już raczej nieodwołalnie uległa podziałowi na zespoły hołdujące tradycyjnemu graniu i te poszukujące nowych pomysłów.

Pośród grup należących do tej pierwszej grupy, na pewno odznacza się Coma. Tym razem zespół wywodzący się z Polski, który prawie z dnia na dzień uwiódł swoim ciężkim graniem wiele tysięcy entuzjastów tradycyjnego rocka.

Zespół Coma powstał już w 1998 roku, lecz ich pierwszą płytę usłyszeliśmy dopiero sześć lat później. Ogromnie ważnym oraz bardzo specyficznym elementem wizerunku zespołu jest wokal, który przykuwa uwagę wielbicieli. Zespół Coma zdobył uznanie nie tylko fanów lecz także osób zajmujących się muzyką profesjonalnie, dzięki czemu został wyróżniony wieloma ważnymi nagrodami. Co ciekawe ostatnio zespołowi temu udało się także stworzyć płytę anglojęzyczną, co tylko świadczy o jego klasie.