Tani druk

Na czym polega praca firm zajmujących się czyszczeniem biurowców?

W moim mieście spacerek po głównym deptaku wczesnym latem stanowi czystą przyjemność. Piękne słońce tańczy po dachach. Z pobliskich kawiarenek słychać gwar. Lubię takie przedpołudniowe przechadzki do ulubionej kawiarenki. Zajmuję miejsce w ogródku i proszę o czarną mocną kawę z rogalem, i niekiedy jakieś ciastko. Przypatruję się wtedy ruchowi miejskiemu. Któregoś dnia znalazłem kawiarnię nieopodal biurowca w którym kiedyś pracowałem.

sprzątanie biurowca

Autor: Pieter van Marion
Źródło: http://www.flickr.com

Byłem w tych czasach „nadzorującym” w firmie sprzątającej biurowce i urzędy. Moje zadanie miało polegać na nadzorowaniu 10 osobowej grupy ludzi wykonujących pracę sprzątaczy oraz zaopatrywaniu załogi w środki czystości. Myślałem że sprzątanie biur jest stosunkowo prostym obowiązkiem. Od pracowników nie wymaga się za dużo, ot ścierka, mop i to wszystko. Jakże młody człowiek się mylił! Sprzątanie biur nie jest wcale zadaniem nieskomplikowanym. Moim obiektem był budynek sądowy w mieście w którym mieszkam. Pozornie wydawało się że mały budynek, a tu się okazuje się że powierzchnia jest naprawdę duża, pełno schodów i zakamarków. sprzątanie po zwłokach biur musi się odbywać zgodnie z umową zawartą pomiędzy firmą sprzątającą a właścicielem. Umowa powyższa bardzo precyzyjnie określa co i jak ma zostać sprzątane.

Podobają Ci się treści umieszczone w tym wpisie? W takim razie czytaj wpis, który znajduje się na kolejnej stronie. Tam wyszukasz sporo szczegółów.

Na przykład określany jest gatunek ściereczek jakimi pani sprzątaczka ma za zadanie ścierać blaty czy typ pożądanych środków czystości.

Do zadań osoby nadzorującej należy nie tylko kontrola bieżących zadań, lecz także ich wyznaczanie. Należy tak organizować pracę, by nie zakłócać zwyczajowej pracy pracowników biurowych. Z tego powodu większość prac porządkowych wykonuje się między godz. 15 a 21. W godzinach pracy biura wykonywane są tylko i wyłącznie zadania bieżące, tj.: wymiana papieru i ręczników w toaletach czy zimą odśnieżanie schodów wejściowych. Zgodnie z umową odbywają się kontrole. Kontrole tzw. wewnętrzne, gdy jakości sprzątania biur dokonuje osoba nadzorująca a także kontrole zewnętrzne w obecności przedstawiciela zleceniodawcy. Po kontroli zewnętrznej każdorazowo sporządza się sprawozdanie odbioru. Do zadań nadzorującego należy również uzupełnianie dokumentacji związanej z kadrą. Tak więc sprawa okazała się być wcale nie taka prosta.