Tani druk

Najbardziej znane instrumenty klawiszowe?

Muzyka od wieków towarzyszy ludziom w ich codzienności, była formą komunikacji, a także pokazywaniem emocji i uczuć. Przez wiele lat ludzie nauczyli się budować coraz to bardziej doskonałe instrumenty, a także opracowali reguły kompozycji muzycznych utworów.

Organy kościelne, klasyczne

Autor: John Fitzpatrick
Źródło: http://www.flickr.com
W poprzednich wiekach żyło wielu doskonałych muzyków, których dzieła po dziś dzień są niedościgłym wzorem harmonii i muzycznego piękna. Dla praktycznie każdej młodszej osoby, jaka chciała istnieć na salonach znajomość grania na jakimś instrumencie była jedną z podstawowych rzeczy, o którą musieli się postarać opiekunowie.

Do najbardziej popularnych należały instrumenty z klawiszami. W bogatszych rodzinach królowały fortepiany, a jeśli ktoś miał mniejsze możliwości finansowe, to popularne klasyczne pianina. Pianina po dziś dzień można spotkać w niejednym miejscu, w porównaniu z fortepianami nie zajmują dużej przestrzeni, więc idealnie będą się nadawać do najróżniejszych ośrodków kultury, szkolnych świetlic czy na przykład muzycznych szkół.

Kolejnym popularnym klawiszowym instrumentem, zamontowanym z kolei w większości kościołów, są najlepsze organy elektroniczne. Takie organy są praktycznie nieprzenoszalne. Projektuje się je do konkretnej świątyni, uwzględniając takie parametry jak poziom akustyki wnętrza czy wewnętrzne kształty. W dalszej kolejności profesjonalna firma zajmująca się budowaniem tego typu instrumentów wykonuje odpowiednie piszczałki i układ sterujący nimi, a potem instaluje wszystko. Cały proces wykonania organów klasycznych może trwać czasami kilka lat, ale dzięki temu otrzymuje się instrument o niepowtarzalnym brzmieniu. Jedyną wadą tego typu instrumentu jest cena, niestety zrobienie go jest kosztowne i coraz więcej kościołów na niego może być nie stać. Lecz ostatni czas to ogromny wzrost powszechności elektroniki, który dotknął także muzykę. Jeżeli któryś z proboszczów będzie chciał sporo oszczędzić, to może się zdecydować na organy elektroniczne, które są dużo tańsze niż oryginalny odpowiednik, a w świetlicach oraz szkołach często zaczynają się pojawiać pianina elektroniczne, tańsze i dające dużo więcej możliwości niż instrumenty klasyczne.