Tani druk

Najważniejsze plusy wykorzystywania chmur do trzymania najważniejszych danych i plików

Dla większości firm kluczową sprawą są dane, od nich w praktyce zależy ich dalsze istnienie. Czasami można usłyszeć o przypadkach, kiedy ktoś trzymał całą firmową wiedzę na jednym komputerze, i jeśli komputer ten został ukradziony czy uszkodzony, to nagle znajdował się w punkcie wyjścia. Z tego też powodu w trosce o minimalne bezpieczeństwo swoich danych, nie tylko firmowych, ale również prywatnych, należy je systematycznie kopiować.

internet

Źródło: freepik.com
Sposobów i technik będzie na to mnóstwo, tak naprawdę najistotniejsza jest w tym wszystkim systematyczność i regularność. Ostatnio jest jeszcze jedna możliwość, mianowicie archiwizowanie danych w tak zwanej chmurze. Tematyka ta jest niezwykle modna w ostatnim czasie, bo też i największe światowe firmy bardzo mocno w nią inwestują, a tym samym zależy im na jej upowszechnieniu.

Zaciekawił Cię naszartykuł?! Mamy dla ciebie unikatowe porady, dlatego zobacz serwis na ten temat.

I jak wszystkie nowe rzeczy, ma grono gorących wielbicieli, dla jakich takie rozwiązania są najlepsze i najwydajniejsze, jak również sporo przeciwników, którzy krytykują te nowinki techniczne na każdym kroku.

A tymczasem prawda, jak w większości takich przypadków, jest w środku, bo trzymanie plików w chmurach może rzeczywiście dać dużo korzyści, lecz jedynie wtedy jak się będzie z tego korzystać z rozsądkiem i zgodnie z potrzebami. Dla większości firm pliki w chmurze to doskonała sposobność na to, aby elastycznie zarządzać danymi i posiadać do nich dużo bardziej wygodny dostęp (warto przechowywać pliki w chmurze). Posiadanie plików na dyskach komputerów rodzi dużo problemów, na przykład w czasie rozmów z klientami.

Jeśli te same pliki będą w chmurze, to wystarczy mieć dostęp do sieci internetowej i można z nich korzystać w każdym miejscu. Dużą zaletą jest również możliwość ich współdzielenia, przez co nad jednym projektem może pracować kilka osób i nie muszą one bez przerwy wymieniać ze sobą danych na różnych nośnikach. Mimo tego, że chmury teoretycznie będą ogromnie bezpieczne, to nie powinno im się jednak bezgranicznie ufać. Specjaliści zalecają, żeby ważne dla firmy dane były jednak trzymane lokalnie, warto też zadbać o to, żeby jednak systematycznie wykonywać kopie bezpieczeństwa.