Tani druk

Naprawdę istotne by czytać książki?

Poziom czytelnictwa na praktycznie całej kuli ziemskiej mocno spada. Co prawda jesteśmy o wiele mądrzejsi, aniżeli poprzednie pokolenia, a i tak nie czytamy aż tak wiele. Naturalnie tak czy siak nie można zakładać, iż kiedyś dosłownie wszyscy zaczytywali się w książkach – przecież analfabetyzm dopiero od niedawna nie jest problemem polskiego społeczeństwa. Jednakże prawda jest taka, że spada ilość tych osób, które są w stanie docenić książki. Z jakich przyczyn spada ciągle poziom czytelnictwa w Anglii, USA, Skandynawii bądź u nas?

książki przygotowujące do matury

Autor: Alberto G.
Źródło: http://www.flickr.com

Cóż, pewnie rozchodzi się o to, iż ciągle doba jest krótka – jeżeli przez znaczną część doby śpimy, pracujemy, dzielnie się uczymy, a do tego mamy wielu znajomych, nie powinno za bardzo dziwić, iż na czytanie książek nie starczy nam czasu. Naturalnie nie można zapomnieć o najpoważniejszych zjadaczach czasu – Internet, TV oraz granie w gry. Pewnie gdyby przed kilkoma dekadami ludzie mieli okazję siedzieć na Facebooku albo Kwejku, sporo mniej chętnie sięgaliby po nawet interesujące książki (kliknij).

Oczywiście to są wszystko wymówki – kiedy pytamy się własnego znajomego dlaczego nie czytał nawet Sienkiewicza, nierzadko słyszymy, iż w grę wchodzi chroniczny brak wolnych chwil. Słaba wymówka! W końcu ten znajomy w większości przypadków spędzi dużo czasu na chociażby graniu albo oglądaniu bzdurnych bajek! A w końcu książki sprawiają, że człowiek ma możliwość wreszcie się wyciszyć, odpocząć. Należy również doceniać to, iż Książki pogłębiają wyobraźnię, zasób słownika albo wiedzę o bardzo wielu kwestiach.

Zapewne w Sieci, np. na Facebooku, trudno to dostrzec, lecz dużo osób za często popełnia błędy ortograficzne. Oczywiście obecnie błędy są podświetlane, zatem to sprawiło, że ciężej o zrobienie błędu, lecz cóż z tego, skoro codziennie wypisujemy na przykład faktury VAT? Następny argument za tym by wreszcie czytać książki. Nie ma skuteczniejszego sposobu na walczenie z dysortografią, niż właśnie nawet niezbyt mądra literatura. Nadal będzie spadał poziom czytelnictwa, to jasne, lecz miejmy przynajmniej nadzieję, iż polskie elity nie będą zaliczały się do owego niezbyt szacownego grona ludzi.