Tani druk

Naprawdę istotne by czytać książki?

Poziom czytelnictwa na praktycznie całej kuli ziemskiej mocno spada. Co prawda jesteśmy o wiele mądrzejsi, aniżeli poprzednie pokolenia, a i tak nie czytamy aż tak wiele. Naturalnie tak czy siak nie można zakładać, iż kiedyś dosłownie wszyscy zaczytywali się w książkach – przecież analfabetyzm dopiero od niedawna nie jest problemem polskiego społeczeństwa. Jednakże prawda jest taka, że spada ilość tych osób, które są w stanie docenić książki. Z jakich przyczyn spada ciągle poziom czytelnictwa w Anglii, USA, Skandynawii bądź u nas?

książki przygotowujące do matury

Autor: Alberto G.
Źródło: http://www.flickr.com

Cóż, pewnie rozchodzi się o to, iż ciągle doba jest krótka – jeżeli przez znaczną część doby śpimy, pracujemy, dzielnie się uczymy, a do tego mamy wielu znajomych, nie powinno za bardzo dziwić, iż na czytanie książek nie starczy nam czasu. Naturalnie nie można zapomnieć o najpoważniejszych zjadaczach czasu – Internet, TV oraz granie w gry.

Zainteresowała Cię omawiana tematyka? Poznaj więc poza tym ten ważny tekst (https://zabawekczas.pl/produkty/figurki,2,1647) – to również bardzo cenne źródło informacji.

Pewnie gdyby przed kilkoma dekadami ludzie mieli okazję siedzieć na Facebooku albo Kwejku, sporo mniej chętnie sięgaliby po nawet interesujące książki (kliknij).

Oczywiście to są wszystko wymówki – kiedy pytamy się własnego znajomego dlaczego nie czytał nawet Sienkiewicza, nierzadko słyszymy, iż w grę wchodzi chroniczny brak wolnych chwil. Słaba wymówka! W końcu ten znajomy w większości przypadków spędzi dużo czasu na chociażby graniu albo oglądaniu bzdurnych bajek! A w końcu książki sprawiają, że człowiek ma możliwość wreszcie się wyciszyć, odpocząć. Należy również doceniać to, iż Książki pogłębiają wyobraźnię, zasób słownika albo wiedzę o bardzo wielu kwestiach.

Zapewne w Sieci, np. na Facebooku, trudno to dostrzec, lecz dużo osób za często popełnia błędy ortograficzne. Oczywiście obecnie błędy są podświetlane, zatem to sprawiło, że ciężej o zrobienie błędu, lecz cóż z tego, skoro codziennie wypisujemy na przykład faktury VAT? Następny argument za tym by wreszcie czytać książki. Nie ma skuteczniejszego sposobu na walczenie z dysortografią, niż właśnie nawet niezbyt mądra literatura. Nadal będzie spadał poziom czytelnictwa, to jasne, lecz miejmy przynajmniej nadzieję, iż polskie elity nie będą zaliczały się do owego niezbyt szacownego grona ludzi.