Tani druk

Nie każdy Polak ma dostęp do gminnej kanalizacji — zwłaszcza mieszkańcy wiosek

Ścieki to niewdzięczny temat, ale tyczy się każdego człowieka.
Na pewno wszyscy mieszkańcy miast nie zastanawiają się nad swymi ściekami. Po prostu do ich bloku albo domku jednorodzinnego doprowadzona została dawno miejska kanalizacja.

zestaw

Autor: San José Library
Źródło: http://www.flickr.com
ściek

Źródło: pixabay.com
stylizacja

Autor: Jaroslav A. Polák
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety mieszkańcy terenów wiejskich rzadko mają aż tyle szczęścia. Biedniejsze albo dość wielkie gminy nie są w stanie sobie pozwolić na tak kosztowne inwestycje. Wobec tego każdy o swe ścieki jest zobligowany zadbać samodzielnie i wybrać miejsce na szambo. Według naszego prawa żaden ściek nie powinien być już wypuszczany do gruntów. W obecnych czasach każdy dom, który jest zamieszkały, musi udokumentować, że ich ściek ma zrobiony odpływ do szamba i to z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów. Zatem warto zaznajomić się z kilkoma informacjami. Szambo w głównej mierze musi być szczelne, by nie przedostawało się nic do gruntów. Powinniśmy mieć poświadczenie zakupu od firmy, która ma certyfikaty na swoje produkty. Po drugie trzeba wybrać wielkość zbiornika (zależy to od ilości osób mieszkających pod danym adresem) i materiał, z którego będzie zrobiony. Istnieją szamba betonowe, żelbetonowe i przykładowo też plastikowe.

Chcesz odnaleźć coś podobnego na omawiany w tym miejscu wątek? Kliknij ten link – ta wiarygodna strona (https://lapppoland.lappgroup.com/produkty/katalog/przewody-sterownicze-i-przylaczeniowe/serwonapedy/plaszcz-pvc-certyfikowany/przewody-servo-zgodne-z-standardem-siemens-6fx-5008.html) niewątpliwie rzuci nowe światło!

Należy też pamiętać o odległościach. Szambo musi znajdować się co najmniej 15 m od budynku oraz studni, a 7,5 m od granicy działki. Nowoczesne pojemniki mają także czujnik napełniania się.

Dzięki temu będziemy mieć pewność, kiedy trzeba zamówić wóz asenizacyjny, który przyjedzie i wyczyści szambo. Posiadają oni podpisaną umowę z gminą i dlatego legalnie mogą za pracę wystawić fakturę.