Tani druk

Nowoczesne wydruki – nie tylko dla promocji

To już prawie siedem wieków mija, od chwili, kiedy Jan Gutenberg postawił pionierski zakład drukarski na świecie. To wspaniałe, jak ten Niemiec zmienił życie. Od momentu, kiedy moguncki złotnik wymyślił drukowanie papieru, datuje się świt nowoczesności. Uproszczenie kopiowania książek miało wielki wkład do ekspansji naszej kultury.

Epson Stylus SX130

Autor: Epson
Źródło: Epson

Bez wynalazku Gutenberga w Europie nie rozprzestrzeniłaby się reformacja. A obecnie? Zwróćcie uwagę chociażby na marketing – drukowanie ulotek (Wybierz usługi: ) nie byłoby możliwe. Umiecie sobie wyobrazić olbrzymie hale, w których mrowie ludzi mozolnie powiela kolorowe kartki? W ten sposób przed wynalazkiem Gutenberga tworzono literaturę. A |drukowanie kalendarzy? Każdy miesiąc pojedynczo rysować, co za męczarnia.

Zanim pomysłowy Niemiec opracował druk, w zasadzie mało kto umiał czytać i pisać. Książki były luksusowym towarem. To było zgodne z sensem podstawowej zasady handlu. Jeśli coś jest kosztowne w wytworzeniu, bo zabiera wiele czasu i wymaga sporą liczby zatrudnionych, to wartość produktu ostatecznego będzie duża. A w średniowieczu zróżnicowanie majątkowe było naprawdę gigantyczne. Książki miała zatem nieliczna elita, a jeszcze bardziej mikroskopijna grupa potrafiła je zrozumieć.

Jądrami kultury były klasztory, w których zakonnicy mozolnie przepisywali ciężkie woluminy, głownie wydania Biblii. Rozprzestrzenienie posiadania tej świętej księgi po powstaniu druku okazało się kluczowym paliwem przemian socjalnych i religijnych. A w tej chwili popatrzcie, jak jest współcześnie. Wielka rzeczą ludzi trzyma w domu tomy poezji, notesy, kalendarze, plakaty. A słowo drukowane jest aktualnie powoli wypierane przez technikę sieciowego przekazu.

Jednakże to jeszcze nie upadek ery Gutenberga. Usługi poligraficzne okazują się ciągle niezbędne. Dzięki nim funkcjonuje prasa. To też oczywiście najlepsze narzędzie w marketingu. Druk ulotek, plakatów, szyldów zasila globalną ekonomię od 50 lat. Znalezienie odpowiedniej firmy poligraficznej jest łatwe. Wystarczy wejść do internetu, włączyć wyszukiwarkę i wstawić sformułowanie „druk (wróć) miejsce” (np. „druk Kraków”) i zdecydować się na którąś spośród mrowia widocznych możliwości.