Tani druk

O czym należy pamiętać, gdy zdarzy nam się stłuczka nie z naszej winy? Jakie dane sprawcy kolizji powinniśmy zapisać?

Nawet jeśli prowadzimy samochód bardzo dobrze, to i tak być może zdarzyć się nam wypadek nie z naszej winy. Niestety, jednakże szczególnie prowadząć samochód dużo po mieście, bardziej jesteśmy narażeni na takie sytuacje.

Jak się wtedy mamy zachować, żeby móc naprawić swój samochód korzystając z ubezpieczenia sprawcy stłuczki ?
samochód

Autor: InSapphoWeTrust
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepszaopcja będzie, jeżeli przewina prowadzącego pojazd, który spowodował wypadek, jest tak ewidentna, że nie protestuje on przed przyznaniem się do winy. Wtedy nie musimy wezwać do stłuczki policji. Wystarczy jedynie spisać wszystkie konieczne kierowcy zaraz po takim zdarzeniu, tam, gdzie ono się odbyło. Szkoda z OC sprawcy zostanie wtedy pokryta. Należy zanotować w szczególności dane personalne sprawcy i numer jego polisy, numer rejestracyjny pojazdu i do tego wszystkie okoliczności zdarzenia. Takie informacje będą bowiem potrzebne do wypełnienia formularza, jaki złożyć trzeba we właściwej placówce.
wypadek samochodowy

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com
Wypłata odszkodowania z OC następuje dopiero po rozpatrzeniu do końca sprawy przez firmę ubezpieczającą. Co najważniejsze, nie będzie to firma, w której my będziemy ubezpieczeni, a firma, w jakiej płaci składki sprawca kolizji. Dlatego też nie w każdym przypadku cały proces przebiegnie tak prosto oraz prędko jak byśmy tego sobie życzyli. W jednych zakładach ubezpieczeń wygląda to szybciej, a w niektórych wolniej.
Coraz częściej jednak możemy wykupić ubezpieczenie OC z natychmiastową likwidacją szkód.

W takim przypadku zwracamy się do naszego ubezpieczyciela, jaki płaci nam należną kwotę, a sam rozliczy się z właściwym zakładem ubezpieczeń, w którym główny winowajca kolizji opłacał własne OC.