Tani druk

Opóźniony lot, prawa klienta a zwrot pieniędzy – co należy wiedzieć w tym temacie?

Na wymarzone wakacje w egzotycznych krajach oczekujemy przeważnie cały rok. Najczęściej do tych miejsc lecimy samolotem. Przygotowani na podróż, udajemy się na lotnisko. I tu napotykamy problem – wycofano nasz lot. Co wtedy? Jako pasażerowie mamy możliwość wystawić pismo z reklamacją, która zapewni nam zwrot środków. Istnieje parę przypadków, kiedy przysługuje nam odszkodowanie.

samolot

Autor: xlibber
Źródło: http://www.flickr.com
W sytuacji opóźnienia lotu przewoźnik musi dostarczyć jedzenie oraz napoje swoim pasażerom. Oczywiście musi to uczynić odpowiednio do czasu oczekiwania na kolejny przelot. Jeżeli z różnych przyczyn lot odbędzie się kolejnego dnia, firma musi zapewnić nocleg np. w hotelu. Natomiast w przypadku opóźnienia powyżej pięciu godzin nabywca może zrezygnować z usługi i zażądać zwrotu pieniędzy za bilet. Należy pamiętać, że reklamacja uwzględnia też sytuację, kiedy to samolot został anulowany. Wtedy linie lotnicze muszą podczas siedmiu dni oddać pieniądze za bilet. Również odzyskamy swoje pieniądze, jeżeli nie będziemy poinformowani o odwołanym locie albo nie otrzymaliśmy żadnej odmiennej możliwości. Prawo wspomina o okolicznościach, w jakich linie lotnicze nie wpuszczą pasażera na pokład. Zdarza się to z reguły, jeśli ilość sprzedanych biletów jest większa niż ilość miejsc w samolocie (sprawdź opóźnienie samolotu odszkodowanie). Tutaj należy nam się odszkodowanie zależne od czasu trwania lotu. Dodatkowo, jak wzmiankowano powyżej jeśli przytrafi się opóźniony lot odszkodowanie na pewno będzie wypłacone.

W Europie duże firmy lotnicze doskonale wiedzą, że akty prawne nakładają na nie obowiązki wobec pasażerów. Nie chcą też zaryzykować utraty dobrej renomy, na jaką pracowali od lat. Jeżeli wpływają roszczenia, takie linie bez większych trudności oddają klientom pieniądze w dosyć krótkim czasie. Normą są pisemne przeprosiny oraz rekompensata w postaci darmowego lotu lub sporego upustu. Taka polityka firm jest potwierdzeniem, że dobra opinia jest cenniejsza niż niewielkie dodatkowe koszty ze strony przewoźnika. W Polsce jest różnie. Okres, w jakim oczekuje się na zamknięcie sprawy to średnio parę dni, niekiedy nawet klika tygodni w zależności od sytuacji.

Tekst prezentujący tę problematykę jest niezwykle wnikliwy, jednak warto poznać to pod innym kątem. My zalecamy to omówienie (https://tomiservice.pl/kontakt).

Niestety bywa, iż firma nie uwzględnia naszego roszczenia. Pozostaje wtedy droga prawna. Prawo wspomina o rozporządzeniu UE, która wskazuje wszelkie przypadki odszkodowań, jakie muszą wypłacać linie lotnicze (sprawdź prawa pasażera).