Tani druk

Polska stawia na słońce a także elektrownie słoneczne

Wbrew wciąż panującym w naszym państwie mITom na temat fotowoltaiki, w Polsce słońca wcale nie brakuje i nie ma przyczyn ażeby z niego nie korzystać. 9 czerwca bieżącego roku powyżej połowa energii zużytej u naszych zachodnich sąsiadów pochodziło z paneli fotowoltaicznych.
Ponieważ zaraz za zachodnią granicą można „robić prąd“, to dlaczego nie w Polsce? Przypomnijmy, iż do produkcji energii nie jest nieodzowne ani bezchmurne niebo, ani także tropikalna temperatura.

zegarek

Autor: life.in.colour
Źródło: http://www.flickr.com
Wysoki biurowiec

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com

W związku z tym też w Polsce powstają farmy fotowoltaiczne, a Polacy coraz to nagminniej inwestują w owego typu źródła. Nasz potencjał da się ocenić na rzeczowych przykładach. Farmę fotowoltaiczną wznosi się względnie ekspresowo. Jej budowa nie jest ogromnie skomplikowana i nie łączy się z dewastacją środowiska naturalnego. Minusem będzie to, iż budowa – remonty garwolin farmy naziemnej, w odróżnieniu od dachowej, zabiera ziemię. Jednakże ciągle jest to jedna z w najwyższym stopniu ekologicznych jak też skutecznych odmian generowania prądu. W październiku 2011 r. włączono pierwszą w naszym kraju farmę fotowoltaiczną. Naziemna farma o sile 1MW znajduje się w Wierzchosławicach (w woj. małopolskim) – możesz obejrzeć je tu: zielona-firma.biz/. Koszty budowy właściwie bezobsługowej instalacji wyniósł plus minus 10 mln zł. Połowę sumptów pokryto ze środków UE, a pozostałość uzyskano z preferencyjnej pożyczki z WFOŚiGW . Elektrownia solarna w naszym kraju oczywiście najbardziej skutecznie pracuje od wiosny do jesieni, lecz zimą też nie zostaje bezczynna.

Od kilku lat mówi się też o projektach rozbudowy tej elektrowni.
W farmy fotowoltaiczne wkładają firmy, prywatne osoby, gminy etc.

Jeśli masz chęć zgłębić większą ilość informacji na omawiany wątek – odsyłam tutaj (https://www.sawyer.com.pl/), ponieważ znajdziesz tam dokładne dane, które szczególnie Cię zafascynują.

Powodów jest co niemiara: poczynając od ekonomizacji, zaś kończąc na czystym powietrzu, które uzyskujemy za pomocą farm fotowoltaicznych.