Tani druk

Pozycjonowanie – czy pomocne dla firmy

Czy ktoś potrafi wyobrazić sobie dzisiaj życie bez internetu? Ja nie potrafię… Globalna sieć już na stałe zadomowiła się w miejscu pracy oraz naszych prywatnych czterech ścianach. Ktoś mógłby zauważyć, że ludzie potrafili się komunikować skutecznie jeszcze przed powstaniem internetu a ja pytam co to była za komunikacja? Oczywiście można było wysłać wiadomość pocztą i czekać (czasem bardzo długo) aż adresat otrzyma (albo nie) naszą wiadomość.

Portfel, pieniądze

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Żeby być pewnym iż ją otrzymał musieliśmy czekać jeszcze raz tyle samo czasu na odpowiedź lub potwierdzenie. Później umożliwiono nam niemal natychmiastową komunikację przy użyciu telegrafu lub optymalizator tigo telefonu ale za pomocą tych urządzeń byliśmy w stanie jedynie przesyłać krótkie komunikaty i głos co jedynie częściowo oddawało proces komunikacji. Radio i telewizja z kolei pozwalały na przesyłanie informacji tylko w jednym kierunku co uniemożliwia równoczesne wysyłanie i odbieranie informacji. Dopiero internet (polecamy sieciówki cat.6) umożliwił nam szybką, dwustronną i niezawodną komunikację, w której treść komunikatu mogła być praktycznie w dowolnej formie.

Internet zyskał swoją popularność w głównej mierze dzięki stronom www (World Wide Web), na których można było umieszczać coraz bogatsze treści. Ilość stron internetowych zaczęła rosnąć w tak dynamicznym tempie, że powstała potrzeba stworzenia wydajnego narzędzia do znajdowania interesujących nas treści. Jedną z pierwszych znanych wyszukiwarek była jednak od jakiegoś czasu najpopularniejszą i zyskującą coraz więcej użytkowników jest W tym momencie nasuwa się pytanie jak wygląda kwestia poprawności wyników w stosunku do wysyłanych zapytań i czy internauta ma w ogóle wpływ na wyświetlane wyniki. Kwestią tą zajmuje się branża pozycjonerska albo w skrócie – SEO.

SEO (z ang. Search Engine Optimization) to w dosłownym tłumaczeniu optymalizacja silnika wyszukiwania albo po prostu – pozycjonowanie stron www. Mało ludzi wie, że internauci również mają wpływ na wyniki wyświetlania stron dla wszelkich zapytań. Istnieje nawet branża zajmująca się tylko tym konkretnym zagadnieniem. Mimo iż jest to wciąż branża niszowa, to na polskim rynku jest już kilka poważnych firm zajmujących się tym zagadnieniem. Na czym polega ich praca? Tego nikt do końca nie wie, gdyż każda z firm broni dostępu to własnych danych tak aby jak najlepiej je wykorzystać z pożytkiem dla siebie. W internecie jest jednak dużo wiadomości na ten temat np. tutaj także typowy użytkownik może poznać podstawy SEO w mig.

Aby skutecznie wypozycjonować witrynę należy ściśle przestrzegać wskazań Google. Przejrzysta struktura strony oraz występowanie na niej pozycjonowanych fraz to podstawa. Historia interesującej nas domeny, również ma wpływ na jej występowanie wśród wyników wyszukiwania. Jeżeli planujemy zmienić pozycję strony, musimy uważać aby robić to w sposób bezpieczny to znaczy taki, który nie spowoduje dodania tej strony do filtra bądź całkowitego usunięcia z wyników wyszukiwania. Takie pozycjonowanie, które jest zgodne z zaleceniami Google nazywamy w naszym kraju etycznym pozycjonowaniem. Poważne firmy zajmujące się pozycjonowaniem używają tylko takich praktyk, które są uznane za etyczne. Profesjonalni pozycjonerzy dysponują zazwyczaj swoim zapleczem oraz podpisują umowy partnerskie z innymi serwisami internetowymi, co umożliwia im skuteczne działanie.

Pozycjonowanie jest procesem tak złożonym, a mechanizmy wyszukiwania Google zmieniają się tak często, że aby zawsze być na bieżąco z tym tematem należy cały czas śledzić zmiany na tym trudnym rynku. Widzimy więc, że jest to zajęcie dla pasjonatów a nie dla ludzi chcących szybko zarobić duże pieniądze przy małym nakładzie pracy. Pozycjonowanie to również proces długoterminowy co odstrasza ludzi szukających szybkiego zysku. Jeśli i Ty chcesz zostać pozycjonerem proponuję zacząć zgłębiać ten temat już dziś.