Tani druk

Pozyskiwanie klientów

W interesach, a zwłaszcza w handlu i usługach kluczowy jest konsument. To o niego walczymy wszelkimi możliwymi sposobami. W tej walce wszelkie chwyty są dozwolone, jeśli faktycznie doprowadzą do rozwoju naszej firmy.

Jeżeli prowadzimy sieć punktów usługowych, ciężko jest nam kontrolować wszystkie na raz. Właśnie w tym pomaga nam tajemniczy klient (sprawdź tutaj)

tajemniczy klient

Źródło: http://www.sxc.hu/

Jest dostępnych mnóstwo możliwości na zyskiwanie klientów. Każda jest skuteczna, aczkolwiek nie każda powinna pasować do naszego charakteru działalności. Gdy mamy sklep, najczęściej wprowadzamy pewien ujednolicony system obsługi konsumentów. Jest to bardzo popularne działanie.

Kliknij na odnośnik (https://wojtaszak.komornik.pl/), on przybliży Ci wątek, który Cię właśnie zainteresował. Przeczytaj artykuł, posiadający interesujące dane.

Wprowadzamy określony scenariusz postępowania z klientem, który musi praktykować załoga sklepu. Wyszczególnia on kolejne etapy sprzedaży. Zaczyna się już w momencie, gdy klient wchodzi do sklepu. Dobry sprzedawca powinien od tego momentu umiejętnie obserwować zachowanie klienta i w konkretnym momencie zareagować. Zazwyczaj zaczyna się od propozycji pomocy. Potem następuje mnóstwo innych chwytów marketingowych, których zadaniem jest nakłonienie klienta do zakupu jak największej ilości rzeczy. To właśnie jest sprzedaż komplementarna. Polega to na tym, że proponujemy do zakupu pasujący dodatek.

wózek z zakupami

Autor: Chris Favero
Źródło: http://www.flickr.com

Cały ten proces musi być dobrze znany pracownikom sklepu. Czy tak jest faktycznie, sprawdza właśnie tajemniczy konsument. Ta osoba dostaje listę z rozpisanymi punktami, na które ma zwrócić uwagę. Sprawdza ona nie tylko pracę sprzedawców, ale też porządek w sklepie oraz to, czy towar jest wystawiony zgodnie z zasadami panującymi w firmie. Osoba, która jest tajemniczym klientem, musi się zachowywać swobodnie, a także w odpowiedni sposób sprawdzić wszystkie punkty z ankiety. Nie jest to, wbrew powszechnej opinii, łatwa i przyjemna praca.

Najczęściej przeprowadza się jednak inne badanie marketingowe (szczegóły tu), czyli tradycyjna ankieta, którą wypełniają klienci albo pracownicy sklepu. Ma ona być źródłem szczegółowych opinii oraz sugestii które dotyczą naszych usług. Te dane są nam konieczne, aby wprowadzić niezbędne transformacje i bardziej dostosować się do potrzeb konsumentów.