Tani druk

Recenzje filmowe na zamówienie

Znane generalnie pisanie recenzji po obejrzanym filmie może być w charakterze zarówno pozytywnym – kiedy widz był usatysfakcjonowany seansem oraz kiedy film spełniał najważniejsze dla recenzującego wymagania, jak i negatywnym, krytycznym. Nie wszystkie recenzje filmowe muszą być specjalistyczne, gdyż liczą się wrażenia i szczerość odbiorców. Słowo pochodzące z języka łacińskiego – recensio – oznacza spis ludności lub również przegląd, ponieważ można przyjąć, że recenzja jest swoistym rodzajem przeglądu, podsumowania określonego filmu.

Specjalistyczne i amatorskie recenzje filmowe

aktor Hugo Weaving

Autor: Eva Rinaldi
Źródło: http://www.flickr.com

W gruncie rzeczy każdy ma opcję napisać recenzję po obejrzanym filmie. W sieci na stronach związanych z tematem można znaleźć mnóstwo recenzji filmowych hitów z ostatniego czasu, ponieważ to jest wówczas na topie i użytkownicy sieci z chęcią tworzą recenzje filmowe. Subiektywne streszczenie oraz podsumowanie filmu daje osobom, które nie widziały jeszcze dzieła, tylko zarys całości, nie mogą wówczas przybliżać treści, ponieważ mogłoby to zepsuć późniejszy odbiór.

Film widziany własnymi oczami – recenzje filmowe

Również autorytety, z których opiniami widzowie się w dużym stopniu liczą, tworzą recenzje filmowe, które są przez amatorów nowości kinowych chętnie czytane. Analiza połączona z podsumowaniem według określonych uprzednio kryteriów daje odbiorcy obraz widziany okiem autora, lecz dopiero po pełnym obejrzeniu filmu można się o nim w stu procentach wypowiedzieć. Taki przegląd powinien pełnić głównie funkcję informacyjną, wzbogaconą o wartościowanie i wyraźnie nakłaniającą czy zniechęcającą.

Z jakiego powodu polecane jest czytać recenzje filmowe?

Recenzje dzieł artystycznych, pisane przez amatorów na stronach www, gdzie można oceniać oraz komentować określone filmy, mogą w znacznym stopniu zachęcić do zapoznania się z określonym obrazem. Recenzje filmowe odnoszą się do aktualnych filmów, najczęściej hitów kinowych, lecz w sieci bez problemu wyszukać można też te dotyczące filmów sprzed paru dekad. Mnóstwo recenzji zostało napisanych bezsprzecznie odnośnie znanych powszechnie klasyków.