Tani druk

Różne typy opon do samochodu

Opony posiadają zróżnicowane zastosowania. W pierwszej kolejności montowane są w różnego rodzaju pojazdach mechanicznych i innych. Wykonywane są ze specjalnych mieszanek gumy o konsystencji zależnej od przeznaczenia. Inną twardością będą się odznaczały opony rowerowe, a inną te stosowane w urządzeniach rolniczych.

Poza tym ogumienie wykorzystywane jest do całkiem nowych zastosowań. Na przykład od pewnego czasu nowoczesne wózki dziecięce wyposażone są w koła z oponami. Analogicznie jest z wózkami inwalidzkimi.

Ciekawe fakty o tej tematyce pozyskasz w różnych serwisach, ale znacząca witryna jest jedynie jedna! Sprawdź nas!

Takie rozwiązanie zapewnia im dużo lepszą amortyzację, a co z tym związane – większe bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne dla wózków dziecięcych. Jeżeli chodzi o niestandardowe zastosowania ogumienia, to stosunkowo często na placach zabaw dla dzieci spotyka się huśtawki wykonane właśnie ze starej opony i łańcucha. Opony wykorzystywane są także czasami w roli amortyzacji w łodziach i statkach starszego typu.

Ogumienie terenowe-

opona do samochodu Volvo

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com

Specjalny typ nawierzchni wymaga zwykle specjalnego typu opon. Tak więc na przykład opony terenowe w założeniu nadają się do jazdy na trudnej nawierzchni. Samochody terenowe od dłuższego czasu są dosyć chętnie wykorzystywane, jednak o wiele częściej wśród ludzi jeżdżących wyłącznie w obrębie miasta. Tymczasem tego rodzaju auta ze specjalnie dopasowanymi oponami są stosowane przykładowo na safari. Oprócz tego wykorzystywane są w takich profesjach jak leśniczy, w których niezbędne jest nierzadko przebywanie dużych odległości w naturalnym otoczeniu, w którym teren obfituje w nierówności i wykroty. Opony tego rodzaju są produkowane z bardziej wytrzymałych tworzyw.

Opony zimowe- Charakterystycznym typem są także opony zimowe. Jak sama ich nazwa wskazuje, są przeznaczone do wykorzystywania w zimie, kiedy to warunki na drogach są znacznie trudniejsze niż latem. Stosując ogumienie letnie dużo trudniej jest poruszać się po ośnieżonej, a zwłaszcza oblodzonej nawierzchni. Oprócz tego typowe ogumienie na zimę gwarantuje o wiele krótszą drogę hamowania, co może zapobiec groźnemu wypadkowi. W sprzedaży oferowane są również opony całoroczne, jednak testy udowodniły, że w okresie zimowym sprawdzają się znacznie gorzej niż ogumienie zimowe. Dobrą decyzją jest więc wymiana opon w czasie jesieni.