Tani druk

Utylizacja mebli

Śmieci to rosnący problem naszej planety. Każdego roku na naszym globie wytwarza się wiele milionów ton odpadów, z których jedynie część z nich jest odpowiednio wykorzystana ponownie. Reszta wywożona jest na nielegalnie działające wysypiska, do lasów, rzek i mórz, w coraz większym stopniu zanieczyszczając środowisko. Niejednej osobie wydaje się, że problem śmieci ich nie dotyczy, i po prostu nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużo sami mogą wykonać w tym zakresie.

pojemniki na śmieci, segregacja odpadów

Źródło: http://environmental.kingspan.pl/

Starczy jednak przez kilka dni przyjrzeć się temu, co i w jaki sposób jest wyrzucane, i poczynić kilka niewielkich zmian, żeby poprawić swoją aktywność w zakresie recyklingu. Przede wszystkim należy zacząć od segregacji odpadów. Wiele z nich bez najmniejszego problemu można jeszcze raz użyć. Metalowe puszki, szklane słoiki i butelki, suche gazety, opakowania i kartony oraz najróżniejsze butelki i kubki z plastiku – wszystko to idealnie nadaje się do ponownego przetworzenia. Wystarczy tylko odrobina wysiłku i chęci, żeby wszystkie te odpady odpowiednio posegregować i wrzucać do odpowiedniego pojemnika.

szafa

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście w większości krajów kładzie się coraz większą presję na właściwe wykorzystanie surowców wtórnych, a podstawą tego jest odpowiednia ich segregacja już w każdym domu. Nie wymaga to dużych nakładów finansowych i wysiłku, raczej zmienienia domowych zwyczajów. Właściwe posegregowanie odpadków w domu i potem powkładanie ich do właściwego pojemnika powoduje, że firmy odbierające odpady dostają je w takiej postaci, że dużo prostsza będzie ich późniejsza obróbka. Najprostszy nawet podział, na metale, szkło, papier, plastiki i odpady (na tej stronie) organiczne daje bardzo dużo, ponieważ w dużej mierze zwiększa przydatność pozbieranych śmieci do dalszej obróbki. Warto również zatroszczyć się o właściwe postępowanie z dużymi odpadami, takimi jak meble czy zużyty sprzęt RTV lub AGD. W niektórych osiedlach można w określone dni takie odpady złożyć w śmietniku i zostanie on wzięty przez firmy, które się zajmują wywozem odpadów. Można również samodzielnie poszukać takiej firmy, wystarczy w internetowej wyszukiwarce podać słowa utylizacja mebli Warszawa i dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.