Tani druk

Tajemniczy klient i jego praca

Co jakiś czas w anonsach o pracę można spotkać się z pracą tajemniczego klienta. Jest to praca, która nie jest dobrze znana szerszej grupie klientów. Na czym więc może ona polegać? Co zalicza się do podstawowych funkcji takiej osoby?

Zakupy

Autor: iStock
Źródło: iStock
Tajemniczy klient jest specjalnie przeszkolonym pracownikiem, który wynajmowany jest w celu sprawdzania, jak wygląda obsługa w punktach sprzedażowych, salonach oraz innych punktach, w których mamy styczność z pracownikami odpowiedzialnymi za zachęcenie klientów do kupna danego produktu.

Osoba, która jest zatrudniona na stanowisku tzw. tajemniczego klienta odpowiada za wykonywanie anonimowych audytów, które mają dać odpowiedź na pytanie, czy ekspedient postępują według ścisłych wytycznych, które są im przedstawiane na specjalistycznych szkoleniach. Tajemniczy klient (zapoznaj się z informacją: ) przeważnie wciela się w rolę typowego klienta, ale w przeciwieństwie do niego zwraca on baczną uwagę na wszelkie niuanse, które dla gro z nas nie są istotne. Na ogół ma on specjalny kwestionariusz, na którym ma wypunktowane, jakie zachowania muszą przejawiać się u sprzedawców. Wbrew temu co by mogło się wydawać jest ich bardzo dużo, i każde powinno mieć miejsce podczas obsługiwania klienta. Zadaniem tajemniczego klienta jest ich wychwytywanie. Do jego funkcji zalicza się też przedstawienie opinii na temat tego, co zastał w sklepie. Punktowana jest czystość punktu sprzedażowego, a także prezencja ekspedienta.

Warty polecenia wpis? Jeżeli tak myślisz, przeczytaj dodatkowe materiały na rozpatrywany temat – bez grymaszenia kliknij tu, więcej zobaczysz w linku.

Wszystko dziś ma duże znaczenie.

Każde badania marketingowe (dowiedz się: ) zwracają uwagę na to, że dobrze wykonane szkolenie z dziedziny obsługi klienta może przynieść pożądane efekty, które w perspektywie przełożą się na znaczne zyski ze sprzedaży. Potwierdzają to badania (strona tutaj), które mają na celu sprawdzenie poziomu satysfakcji klienta. Są one wykonywane w miarę regularnie, w celu przeanalizowania obecnych preferencji zauważanych na rynku. Na jego podstawach często tworzy się raporty, które wpływają w dużym stopniu na nową strategię sprzedaż a także reklamy. Wszelkie badania marketingowe jak zatem można zauważyć mają duże znaczenie w gro przypadkach i stąd też przykłada się do nich dużą wagę.